landschappelijke verschraling blijft doorzetten zonder dat daar in het kader van de ruilverkaveling veel tegenover staat. Het is van groot belang er voor te zorgen dat het multifunctionele ka rakter dat met de nieuwe landinrichtingswet gestalte kreeg ook daadwerkelijk zijn intrede doet. Dit betekend dat de natuurin- breng goed dient te zijn. met name in de Voorbereidingscommissie. Vellicht dat we dan eens kunnen komen tot nieuwe projekten waar natuurbouw' gepleegd kan worden. Dus het op nieuwe plaatsen creëren van natuur, Natuurlijk is het niet zo dat we daarmee in een klap alle verloren gegane natuurwaarden terugkrijgen, maar een aantal goede zaken zijn wel te doen. Overigens, landinrich ting staat ook op het plan voor de kust van Vest Zeeuws-Vlaan- deren. Als de natuurinbreng goed is kan hier wellicht het span ningsveld tussen recreatie enerzijds en natuur en landschap an derzijds wat verlucht worden. Er is nog meer aan de hand in onze polders. De A2-werken b.v, welke door de verschillende waterschappen worden uitgevoerd. Kleine ruilverkavelingetjes noem ik ze, maar klein, niet in de zin dat hun gevolgen voor natuur en landschap ook klein zijn. In tegendeel. De gevolgen zijn enorm. A2-werken hebben tot voor naamste doel het verbeteren van de waterhuishouding. Nog afgezien van het effekt van ontwatering, want daar komt het in feite op neer, dat een van de voornaamste bedreigingen is voor onze vochtige natuurterreinen, leveren deze werken ook op een heel andere manier schade aan natuur en landschap. Er vinden namelijk op grote schaal grondwerkzaamheden plaats. Grote nieuwe en vooral diepe en brede sloten en watergangen worden gegraven. Heeft u zich wel eens afgevraagd wat er met de vrijkomende grond gedaan 147

de Steltkluut | 1988 | | pagina 19