wordt Met zelden verdwijnt dit in een of ander kreekrestant, overhoekje, veedrinkput of laaggelegen stuk weiland. En zie daar, juist die terreintjes die voor natuur en landschap zo enorm be langrijk zijn. Maar ook hier heeft de overheid mogelijkheden om te sturen. Via een Natuurbeschermingsbeschikking b.v. welke via de dienst N.M.F. wordt afgegeven. Via deze beschikking kunnen een aantal voorwaarden gesteld worden aan de werkzaamheden en dient er een landschapsplannetje opgesteld te worden. De ervaringen die wij de afgelopen jaren opgedaan hebben met deze A2-werken geven aan dat met die Natuurbeschermingsbeschikking niet datgene gedaan wordt wat er mee gedaan zou kunnen worden. We zouden graag zien dat ook bij A2-werken de natuurinbreng sterk verbeterd. En in dat landschapsplan wat in dit kader wordt opgesteld, kunnen daar niet eens wat creatieve dingen gadaan warden Een laaggelegen grasland, of een kruidenrijke oever langs een kreek, dat zijn toch ook onderdelen van het landschap. Misschien is het mogelijk om eens wat extra aandacht aan deze terreintjes te schenken via deze weg. Een laatste punt wat ik hier naar voren wil brengen zijn de grensoverschrijdende natuurgebieden en -landschappen. Het land schap stopt niet bij de nationale grens, evenmin houden daar de natuurwaarden op. Hier in Zeeuws-Vlaanderen zien we op een aantal gebieden heel duidelijk een relatie met het landschap en de natuur aan de andere kant van de grens. Dit zult u overigens ook vaak in de nieuwe avifauna kunnen lezen. We hebben het hier dus over grensoverschrijdende natuur- en landschapswaarden. Al vele jaren wordt er aangewerkt door de overheid om deze grensover schrijdende gebieden extra aandacht te geven. Onder andere ge beurt dit in Benelux-verband. Al meer dan 10 jaar probeert men iets van de grond te krijgen, maar concreet is er in feite nog niets gebeurd. Het enige wat we nu zien is in het streekplan van Zeeland een kaartje waarin een aantal gebieden zijn opgenomen. Maar wat dit concreet voor extra bescherming betekend of moge lijkheden voor een goed beheer wordt niet aangegeven. We kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat er eigenlijk niet genoeg aaandacht aan besteed wordt, en ook hier zou het ministerie weer van betekenis kunnen zijn. Na meer dan 10 jaar zijn nu concrete resultaten gewenst. Ik wil besluiten met een citaat uit het boek "Vogels tussen Zwin en Saeftinghe" "Dit boek wil duidelijk maken, hoe de vogelwereld zich in Zeeuws- Vlaanderen ontwikkeld, en tevens welke kant het op kan. Het is aan de bestuurders om de handschoen op te nemen. Zij dragen een belangrijke verantwoordelijkheid. Natuurbescherming is uiteinde lijk geen luxe, maar pure noodzaak, P. Maas 148

de Steltkluut | 1988 | | pagina 20