NATUURWANDELINGEN Naar het Waterwingebied St. Jansteen met boswachter Blaauwendraat Zondag 16 oktober 1988 Toen op 27 januari 1937 de toenmalige minister van Sociale Zaken Mr. M. Slingenberg het pompstation te St. Jansteen in werking stelde, konden nog maar weinig van de aanwezigen bevroeden, dat de omringende gronden in de omgeving van St. Jansteen en Clinge zouden uitgroeien tot het prachtige natuurgebied dat het nu is. Men maakte zich in die tijd ook nog niet zo druk om de natuur, maar meer om het feit hoe er voldoende drinkwater gewonnen zou kunnen worden om de hele streek van leidingwater te voorzien. Omdat de bronnen uit eigen streek niet genoeg drinkwater oplever den, ging men zuiver water van elders naar dit gebied toevoeren, dat na infiltratie terug opgepompt werd om daarna als drinkwater gedistribueerd te worden. Daartoe werden grote infiltratiekanalen in het gebied gegraven, die het waterwingebied nu een apart cachet geven. Zo vinden we er naast riet- en watervogels zoals Waterhoen, Meer koet, Dodaars en Kleine karekiet, ook bosvogels zoals Nachtegaal, Wielewaal en Grote bonte specht. Nu in het najaar kunnen we er genieten van de bont geschakeerde herfstkleuren, die de gevarieerde beplanting ons biedt. Boswachter Blaauwendraat zal ons de plaatsen laten zien waar de Zwarte specht in de loop van het voorbije jaar zijn nestholen heeft uitgehakt in oude beukenbomen. Tot broeden is het evenwel nog niet gekomen. Voorts hoopt hij ons al wat eerste wintergasten te kunnen aanwijzen," maar zeker zullen nog Torenvalk en Buizerd en mogelijk nog andere roofvogels als Boomvalk en Sperwer aanwezig zijn. Wie zich voor paddestoelen interes seert, zal zeker ook aan zijn trekken komen. Verschillende soor ten zoals Vliegenzwam, Berkenboleet Zadelzwam, Zwavelkopjes en Menie- zwam hebben hier immers hun biotoop. Voor deze excurs.ie verzamelen we om 09.30 uur voor het huis van de bos wachter in de Van Hogendorplaan no. 11 te St. Jansteen. Laarzen en kijker aanbevolen. 130

de Steltkluut | 1988 | | pagina 2