Naar de spaarbekkens W.M. Z. in de Braakmanpolder Zondag 6 november 1988 In de jaren 60 werden de spaarbekkens in de Braakmanpolder aangelegd. Het overschot van oppervlaktewater dat van uit België via het Isabellakanaal werd geloosd kon daar in worden opgevangen. Na zuivering van het water, dat door middel van uitvlokking geschiedt, wordt het in het waterleidingnet gepompt. De spaarbekkens, in totaal 4, waarin circa 6,5 miljoen kubieke meter kan worden opgeslagen, zijn aangelegd met dijken die uit zand bestaan. De dijken zijn N.A.P. 12 meter hoog en men kan zich voorstellen dat hier een enorme hoeveelheid zand voor aangevoerd moest worden. Een gelukkige omstandigheid was dan ook, dat er diezelfde tijd enkele miljoenen kubieke meter zand vrijkwam bij de verbreding van het kanaal Terneuzen-Gentdat vrij goedkoop kon worden gekocht. De spaarbekkens behoren tot de best beschermde gebieden in Neder land doordat jacht en betreding door publiek uitgesloten is. Het hele jaar door is het een rijk watervogelgebied, waar vooral in het winterhalfjaar grote aantallen vogels aanwezig zijn, Henk Castelijns, die hier dikwijls tellingen verricht, zal ons rond leiden door het gebied. Hij verwacht duizenden eenden in pracht- kleed in verschillende soorten zoals Slobeend, Wintertaling, Krak eend, Bergeend, Brilduiker en Grote zaagbek. Voorts zien we Futen, Kluten en Aalscholvers. Van de roofvogels verwachten we Blauwe kiekendief, Buizerd en Smelleken. Ook de meeuwen, waarvan er hander den in verschillende soorten hier verblijven, zullen onze aandacht vragen. Voor deze tocht bevelen we extra warme kleding aan, omdat boven op de dijken de wind venijnig kan blazen. Natuurlijk mag een kijker en/of telescoop niet vergeten worden. Ve verzamelen om 10.00 uur bij de ingang van de zuiveringsinstal latie aan de Lozeschorweg, alwaar we te omstreeks het middaguur terug zullen zijn. Wandelen met Edie Bogaert Zondag 27 november 1988 Voor de laatste maal dit jaar gaan we wandelen met Edie Bogaert in de bossen van het Waterwingebied van de W.M. Z. te Clinge. De wintergasten zijn alweer gearriveerd en we verwachten dan ook 131

de Steltkluut | 1988 | | pagina 3