een gevarieerd aanbod van tal van vogelsoorten. Kraaiachtigen zullen er alleszins zijn en natuurlijk ook andere vaste bewoners van het gebied zoals Patrijs, Fazant, Waterhoen, Keerkoet en verschillende spechten. We hopen echter ook soorten zoals Kramsvogel, Koperwiek, Goudhaan tje en Keep in de zoeker te krijgen. Voor deze excursie verzamelen we om 09.30 uur bij Interjute aan de Molenstraat te Clinge, waar we omstreeks 11.30 uur terug zijn. Toch zeker in deze tijd van het jaar: regenkleding en laarzen. Kijkexcursie in de Braakman Zondag 11 december 1988 Henk Castelijns had mij eens verteld, dat je in de Braakman mooi de slaaptrek van diverse vogels kan observeren. Slaaptrek is het gedrag van sommige vogelsoorten, die elkaar 1s-avonds opzoeken op vaste plaatsen, om gezamenlijk de nacht door te brengen. De volgende achtend waaieren ze dan weer uit over het gebied om in de polders hun voedsel te gaan zoeken. Denk maar eens aan Spreeuwen en Kraaien. Vorig jaar december ging ik eens met zijn excursie mee om dat feno meen te gaan bekijken. Machtig mooi was dat! Toen we er aankwamen was alles nog redelijk rustig. Achter ons in het naaldhout hoorden we de meesjes tegen elkaar lispelen in de toppen van de dennen en een tweehonderd meter van ons vandaan zat een Buizerd op een paal, nog net beschenen door dat laatste winterse avondzonnetje, die we met de telescoop beeldvullend dichterbij trokken. Kunt u zich het voorstellen? Wat een sfeer. Het was redelijk koud en zo af en toe moesten we eens trappelen met de voeten om de koude tenen weer wat te verwarmen, maar het was dit ongemak meer dan waard, omdat het werd goedgemaakt door het prachtige schouwspel dat we te zien kregen. Aalscholvers, Kleine zwanen, ganzen, eenden, Kemphanen, Wulpen, meeuwen en wat nog al niet, kwamen in grote en kleine groepen neer strijken, soort bij soort, de ene op het water, de ander op het land of in het riet. We hadden haast geen 132

de Steltkluut | 1988 | | pagina 4