AANTASTINGEN IN HET BUITENGEBIED Maar al te vaak worden we als natuurbeschermers gekonfronteerd met allerlei aantastingen in het buitengebied die natuur- of landschaps waarden aantasten. Vaak gaat het slechts om kleine ingrepen, maar allemaal bij elkaar genomen is hun invloed enorm. Ve hebben het hier over de sluipende teloorgang van ons buitengebied. Steeds hebben we in het verleden dergelijke aantastingen gemeld bij de betreffende gemeente, [of waterschap, of provincie, of..] die in het beste geval de zaak inderdaad eens ging onderzoeken. Maar concrete resultaten zijn tot nu toe steeds uitgebleven. Het is wel eens voorgekomen dat achteraf nog een speciale vergunning werd ver leend, maar we moeten het eerste geval nog meemaken dat men herstel in de oorspronkelijke staat afdwong. Toch heeft iedere gemeente een Bestemmingsplan Buitengebied en met dit instrument in de hand kan de gemeente illegale handelingen tegengaan. In het uiterste geval kan zelfs onder politiedwang een herstel worden afgedwongen. Zover komt het in de praktijk echter nooit. En laten we wel wezen, voorkomen is ook in dit geval beter dan genezen. De vraag is echter hoe je in de toekomst dergelijke zaken zou kunnen voorkomen. Ons insziens is daar maar een goede manier voor en dat is het conse quent en snel optreden tegen gekonstateerde overtredingen. Daarbij moeten op een gegeven moment 'harde middelen', zoals politiedwang niet geschuwd worden. In het vervolg zal men dan wel beter uitkijken. De werkgroep planologie van de Steltkluut is deze zomer begonnen met een inventarisatie van allerlei aantastingen, die de natuur, het landschap of het milieu in het algemeen schade doen. Ve gaan deze gegevens eens op een rij zetten en verwerken in een rapport, waar we dan vervolgens mee naar de verschillende gemeenten tof waterschap, of provincie, of..] zullen stappen. Ve hopen op deze manier duidelijk te maken dat ook een gemeente haar verantwoordelijkheid moet inzien, en niet zomaar passief mag blijven toekijken hoe allerlei voorschriften die in het Bestemmingsplan Buitengebied opgenomen zijn worden overtreden. Ve doen hierbij een beroep op onze leden: Als u ergens in Oost Zeeuws-Vlaanderen iets ziet wat niet helemaal in de haak is en wat volgens u een aantasting betekend van het buitengebied, geef dit dan door aan de planologie werkgroep. U moet daarbij denken aan zaken als: -storten van vuil of afval -spoelen' van tanks; -afgraven van dijken; -scheuren van grasland; -egaliseren van grasland; -rooien van bomen; -dempen van drinkputten; -dempen van sloten; -ophogen van laaggelegen en drassige gronden; -enz. 134

de Steltkluut | 1988 | | pagina 6