als opgegeven beschouwd dient te worden, omdat, als ze na inplant van nieuwe jonge bomen toch door iepeziekte geveld zouden worden, er een verbrokkeld geheel overblijft. Hierdoor dient het behoud van deze bomen zich te beperken tot enkele daarvoor geschikte plaatsen. Het kaartje geeft een overzicht van deze plaatsen. Op ae kaart wordt met nummer 1 aangegeven waar de bomen zeker moeten worden gespaard. Met nummer 2 waar het behoud van de bomen het overwegen waard is. Op deze plaatsen is de laatste jaren weinig iepeziekte geweest. Besmettingskans via wortelkontakt is dus klein. De kans op besmetting via de Iépespintkever blijft aanwezig, maar kan door enkele maatregelen (zie verder) klein en dus aanvaardbaar gehouden worden. Bestrijding iepeziekte Het behoud van deze waardevolle Iepen kan niet los gezien worden van een effektieve bestrijding van" de iepeziekte. De bestrijding van deze ziekte zal aangescherpt moeten worden. Aangetaste bomen moeten direkt (en dus niet pas aan het einde van het groeiseizoen) worden opgeruimd en vernietigd. Opslag van Veldiep en Hollandse iep moet worden verwijderd. Een snel en konsequent uitgevoerde iepeziekte-bestrijding heeft plaatselijk goede resultaten opgeleverd (b.v. Amsterdam). Gefaseerde herinplant Het restauratieplan van de gemeente Hulst gaat uit van een gefaseerde herinplant. Deze manier van werken maakt het zeer goed mogelijk het behoud van bovenomschreven waardevolle Iepen tenminste te proberen. Mislukt het alsnog dan is er relatief weinig energie aan verloren gegaan en kunnen de resterende bomen alsnog warden geveld. Voorwaarde is wel dat dan dié plaatsen waar het behoud van de Iepen geprobeerd wordt, in het schema in de laatste fase geplaatst worden. De bomen langs de Brederodebolwerk zijn in de tweede fase ingepland en zouden hiervoor dus naar de derde of vierde fase verplaatst moeten worden. VAARDEVOLLE BOMEN Tot de kategorie waardevolle bomen behoren o.a.: a. De Hollandse Iepen (Ulmus hollandica Vegeta)Deze bomen behoren tot de oudste bomen in hun soort binnen Zeeuws-Vlaanderen (binnen de kloon Vegeta). Bovendien zijn ze gezond en het sparen van deze bomen betekend behoud van mooie vitale bomen. b. De Euro-amerikaanse populieren (Canadapopulieren)Deze zijn op diverse plaatsen onderaan de wallen langs de waterkant aangeplant. Ook deze bomen zijn wat 'minder waardevol'. Maar als de Iepen worden gekapt zijn ze de enige grote bomen die overblijven. De bomen kunnen worden gebruikt om juist op die nlaatsen de wat tragere groeiers (zoals b.v. Eik) in te planten. Het hogere groen van de populieren kompenseert op zo'n manier het lage groen van de jonge bomen. Ook de Euro-amerikaanse populieren aan de overzijde van het water (zie kaartje) zijn waardevol. Deze zijn o.a. zeer funktioneel voor de toekomstige bomen op de Vallen omdat ze zeer hoog zijn en veel wind vangen. Ook als deze bomen zogenaamd 'kaprijp zijn mogen ze niet worden weggehaald. HERBEPLANTING MET EEN GEVARIEERD ASSORTIMENT Binnen Nederland zijn er voorbeelden van walbeplantingen met zowel slechts één soort als met verschillende soorten. Een mooi voorbeeld van stadswalbeplanting met meerdere soorten is te zien in Goes. Ve geven wat Hulst betreft de voorkeur aan een gevarieerde beplanting. Hiermee bedoelen we niet dat om de andere Doom van soort gewisseld wordt, maar dat boomgroepen of -lanen van één soort elkaar met boomgroepen of -lanen van een andere 179

de Steltkluut | 1988 | | pagina 19