Hiervoor komen in aanmerking: de populier Serotina de Sleys. de Zwarte populier (wilde groeivorm), de Marilandica populier en de Schietwilg. De populier Serotina de Sleys is een zeldzame en speciale boom soort, die slank en zuilvormig is en zeer hoog kan warden; Nederlands hoogste bomen behoren tot deze soort. Is voor een ■populier redelijk duurzaam. De Zwarte populier is een inheemse doch in Nederland vrijwel verdwenen soort (althans de wilde vorm, de klonen italica en vereecken zijn juist erg algemeen). Omdat de soort vrij veel ecologische waarde heeft zou het positief zijn deze soort in het plan in te passen. BEPLANTINGSPLAN Ve hebben een aantal overwegingen op een rij gezet en een aantal boomsoorten op hun geschiktheid beoordeeld. De mogelijkheden om met de geschikte soorten een beplantingsplan te maken zijn groot. Ve willen hier verder volstaan met het geven van een voorbeeld hoe het een en ander zou kunnen worden ingevuld. Het kaartje geeft een overzicht van ons beplantingsplan. De Plataan hebben we onder meer op het Nassaubolwerk gepland omdat een groot deel van het moeilijk verteerbare blad met de overheersende westenwind op het parkeerterrein terechtkomt. Dit voorkomt dat het blad in het water van de gracht komt. Op het parkeerterrein is het relatief eenvoudig om het blad op te ruimen. Bovendien zijn daar al Platanen aangeplant. Op deze manier kan een van de weinige nadelen van de Plataan worden tegengegaan. De Paardekastanje hebben we vanaf het Oranjebolwerk gepland omdat deze boom het aangezicht van de stad is voor het verkeer dat via de Stationsweg de binnenstad binnenkomt. Hier moet een forse roeier en monumentale boom komen die eenzelfde beeld oproept als e reusachtige Iepen die er nu nog staan. De Paardekastanje is een van de zeer weinige mogelijkheden hiervoor en heeft bovendien de uitbundige bloei als pluspunt. Vanaf Prinsebolwerk tot aan de bestaande Vegeta-beplanting op het Solmsbalwerk: Grauwe abeel, omdat deze goed kombineren met de langs de waterkant aanwezige Euro-amerikaanse populieren (Zeeland-Robusta) Vanaf het Doelenbolwerk tot aan de poort BagijnestraatZomereik, vanwege de eerder beschreven kombinatie met de daar groeiende Euro-amerikaanse populieren. De Marilandica populieren langs het water tussen Nassaubolwerk en Brederodebolwerk, omdat ze daar aan de westkant hun mooiste vorm verkrijgen en omdat ze, als het behoud van de monumentale Hollandse iepen hier zou mislukken, de toekomstige Hongaarse- of Moseiken uit de wind kunnen houden. Een hoekje waar de inheemse Zwarte populier uitgeprobeerd zou kunnen warden is het Ravelijn tussen Molenbolwerk en Galgenbolwerk. Hier is een tamelijk ruige vegetatie aanwezig. Een mooie plaats voor de Populus euro-americana Serotina de Sleys zou kunnen zijn tussen voetpad en water aan de overzijde van het Molenbolwerk. J. L. Calle p/a Zuidlandstraat 73 4532 CJ Terneuzen 01150-20894 182

de Steltkluut | 1988 | | pagina 22