AKTIE VOGELBESCHERMING Stop jacht op 11 niet schadelijke vogelsoorten. De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels (Vogelbescherming) is een aktie begonnen om de iacht op 11 soorten vogels te doen beeindigen. Hiertoe zijn alle natuurbeschermingsverenigingen in Nederland aangeschreven, met het verzoek of zij de gemeenten in hun regio hierover konden benaderen. Uit de brief van Vogelbescherming komen de volgende citaten: De soorten waar het om gaat zijn: Wintertaling, Slobeend, Water snip, Krakeend, Pijlstaart, Tafeleend, Kuifeend, Toppereend, Hout snip, Goudplevier en Patrijs. Het betreft hier dus voornamelijk jacht op vogelsoorten die als trekvogel ons land passeren of kort hier verblijven. Het doodschieten hiervan vertoont geen principiële verschillen met de iacht op "onze" trekvogels rond de Middellandse zee. Naast onnodige verstoring is het aanschotrisico bij deze vogel soorten groot omdat ze veelal snel en in dichte groepen opeen vliegen. Dit aanschieten heeft veel dierenleed tot gevolg. De maatschappelijke acceptatie van deze vorm van jacht neemt af terwijl omgekeerd de groep mensen die van de vogels geniet door er naar te kijken, snel groeit. Waardevolle achtergrondinformatie bij deze aktie is tevens te vinden in het tijdschrift van Vogelbescherming; Vogels nr. 47, blz 192-194. Zo lezen we dat er jaarlijks gemiddeld 23.000 Houtsnippen, 16.000 Wintertalingen, 14.000 Patrijzen, 11.000 Watersnippen en 2.300 Goudplevieren worden geschoten. De argumentatie om de jacht te stoppen op tenminste deze soorten kan als volgt worden samengevat: -het gaat gedeeltelijk om relatief zeldzame soorten -verwisseling met beschermde soorten is zeer wel mogelijk -de effekten op de populatiegrootte is praktisch niet in te schat ten -geen van de 11 soorten waar het hier om gaat veroorzaakt schade of overlast Verder zijn er nog meer argumenten aan te voeren, die ook gelden bij de jacht op andere soorten: 173

de Steltkluut | 1988 | | pagina 13