uit de voeten kan met een flora voor het determineren van inheemse planten, kwamen we op meer dan 70 soorten. Op het vruchtpluis van de Distels kwamen natuurlijk ook vogels af: Kneutjes en Putters bij tientallen en paartjes Patrijzen hadden er tot 12 jongen. Helaas was dit alles maar van tijdelijke aard. Grote vrachtauto's veranderden het landschap in een enorme bouwput. Tientallen heipalen werden aangevoerd, bouwketen opgericht en binnen de kortste tijd stond het betonskelet op z'n plaats. De boerenwoning was inmiddels ontruimd en werd nu betrokken door een bewaakster met een grote hond, die met veel lawaai niet- welkome bezoekers moest afschrikken. Hetgeen niet mocht verhinderen dat er hier en daar toch ingebroken werd en gereedschap ontvreemd. De toegangswegen tot het zieken huis slokten op hun beurt een interessant natuur-terreintje op. Sint-Anna, bekend om z'n rijke plantengroei, waar Beeradkroon, Orchideeën, Ratelaar en Aardaker uitbundig bloeiden. Vaar je altijd vlinders kon zien als Icarus-blauw- tje, Oranje zandoogje en Hooibeestje. Het ging allemaal op de schop. Vervolgens ging ook de boerenschuur tegen de vlakte. De unieke veedrinkput werd volgereden en het boerenhuis met de grond gelijk gemaakt. Ook alle beplanting moest er aan geloven. Geen boompje bleef er staan. INPASSEN Ter bescherming van de natuurhistorische waarden, wordt er landelijk gezien veel gedaan om bij herindeling en nieuwbouw toch wat van het oude landschap te bewaren. De plannenmakers houden hier rekening mee. niet in het minst op aandrang van natuurbe schermingsverenigingen. Het was dan ook een verademing om bij een officiële gelegenheid een plaatselijke wethouder te horen verkondigen "het milieu-bewustziin is ook bij ons in een stroomversnelling geraakt". Als dat zo is, is dat alleen maar toe te juichen. Voorlopig merken we daar helaas nog weinig van. Het lijkt hier ter plaatse meer op dood tij. Met het groeien van de gemeente Terneuzen worden ongetwijfeld ook de 2 boerderijen van de families Van Hoeve in de projecten opgeslokt. Er staan daar nog prachtige Kastanje-bomen en Taxus. Het is te hopen dat dan de boerenerven in het totaalplan warden opgenomen Anders vinden we helaas weer de hond in de pot. V. de Koek, Spaarnestraat 13, Terneuzen. 8

de Steltkluut | 1989 | | pagina 10