het hele visbestand. Op 10 augustus was er vissterfte (zuurstofgebrek), een steeds terugkerende kwaal bij zeer warm weer, Begin november werd er naar alle waarschijnlijk opnieuw gesleept. Beweiding/vee/weidestrand/afrastering Op 30 april kwamen vijf stuks vee (koeien op de weide, later aangevuld met nog eens drie. Op 9 oktober werden ze er weer afgehaald. Eind verleden jaar werd de afrastering volledig verwijderd en ik vroeg toen, ingeval men opnieuw ging beweiden, de smalle strook ten noorden van de schuilhut tot aan de boomgaard niet meer te beweiden maar voor de broedvogels te laten (Slobeend, Zomertaling, Kuifeend, Tafeleend,' Blauwborst, Tureluur e.a.). Men heeft niet gereageerd. Eind februari werd een volledig nieuwe zeer degelijke en efficiënte prikdraadafrastering geplaatst zoals voorheen. Vroeger brak het vee nog wel eens uit; nu, zoals een bezoeker laconiek opmerkte, "hier kan geen olifant meer uit". Een niet zo fraaie bedoening in een natuurreservaat. Jammer dat er hier weer niets werd gedaan voor de vogels. Had men bijv. deze afrastering aan de oostkant langs de sloot een halve meter verder van deze sloot geplaatst, dan was dit een zeer goede broedplaats geweest voor Eenden, Piepers, Rietgors, Patrijs, Fazant e.a. Dit was met een beetje goede wil gemakkelijk te realiseren en Canisvliet heeft nood aan zulke plaatsen. Begin augustus kreeg ook het weidestrand een maaibeurt. Enkel de floraweide floreerde zoals een natuurreservaat past (destijds een initiatief van Dhr. T. Vette, SBB). Op 15 mei werden daar 53 orchideeën geteld (Breedbladige wespenorchis/ Orchis majalis). Ook een flinke verscheidenheid van andere planten. FAUNA EN FLORA Uit al het voorgaande blijkt duidelijk dat de vogels van Canisvliet nagenoeg geen kans meer krijgen er te gedijen, waardoor het bestand ervan langzaam maar zeker afneemt. Er warden de laatste drie jaar alleen nog maar zeer algemene soorten regelmatig waargenomen, zoals Eksters, Kraaien, Meeuwen, Spreeuwen, Duiven e.d. en deze nemen zelfs nog toe (storingsvogels) Minder algemene soorten worden steeds zeldzamer, zoals: Bokje op 12 november (laatste waarneming 4 februari 1986), Ijsvogel op 16 november (laatste waarneming op 5 januari 1985), Houtsnip op 14 oktober (laatste waarneming 18 februari 1986), Boomkruiper op 19 november (laatste waarneming 12 januari 1974)! De meeste van deze vogels vliegen over of verdwijnen weer na enkele minuten, zoals 2 Baardmannetjes op 5 maart, Boomvalk op 27 1 2

de Steltkluut | 1989 | | pagina 14