maart, Ooievaar op 7 april, Vuurgoudhaantje op 10 april, Rode wouw op 16 april, Dwergmeeuw op 19 april, Draaihals op 27 april, Grauwe kiekendief op 6 mei, Zwarte stern op 12 mei, Kwartel op 15 mei, Vespendief op 23 augustus em Kwak op 13 december. Van 1943 tot en met 1988 werden er op Canisvliet 237 verschil lende vogelsoorten waargenomen. Dit is meer dan M van wat er aan vogels in Nederland en België samen rondvliegt en duidelijk illustreert hoe vogelrijk Canisvliet wel was. Nieuwe soorten waren Indische gans (ontsnapt/verwilderd) Stormmeeuw ondersoort "heinei" en Bijeneter (2 overvliegende ex. op 5 juni). Deze laatste waarneming is één van de zeldzaamste van het gebied. Zijn nagenoeg of zelfs totaal verdwenen: Woudaapje, Geelgors, Grote karekiet, Bokje, Bosruiter, Zwarte stern, Waterpieper, Zomertaling, Temmincks' strandloper, Kleine strandloper. Het broedseizoen begon het afgelopen jaar zeer vroeg wegens de uitzonderlijk zachte winter 1987/1988. Op 20 februari zat er reeds een Wilde eend op 9 eieren, op 6 februari bloeide reeds het Klein hoefblad en op 27 februari de Sleedoorn. Van de 77 broedvogels van Canisvliet kwamen er slechts 31 opnieuw tot broeden. De belangrijkste waren Bruine kiekendief met 3 uitgevlogen jongen, van 10 tot 16 april hoorde ik het "geknor" van de Vaterral, wat op broeden wees. Half april werd het waterpeil opgevoerd en weg was de Waterral. Drie paar Witgesterde Blauwborstjes, waarvan er twee werden uitgemaaid, 9 paar Kluten, alle vernietigd. Het Visdiefje bracht met succes twee jongen groot op een speciaal daartoe-uitgelegd vlotje. Grote Bonte specht en Nachtegaal werden verjaagd. In het voorjaar werd bij herhaling de Muskusrat gezien, de eerste Vlinders verschenen op 3 april en in de nazomer zag ik nog enkele Libellen. Kikkers werden nergens meer gehoord noch gezien. BESLUIT Alles bij elkaar een bedroevend beeld waarbij men de vraag kan stellen "Is dit nu allemaal echt wel nodig?? De conclusie is overduidelijk'. "Indien er op Canisvliet in de zeer nabije toekomst niets verandert en we op deze weg verder gaan, mogen we dit eens zo mooie natuurreservaat van Sas van Gent zonder meer afschrijven Ik hoop dat overheid en al degenen die bij het behoud ervan nauw betrokken zijn hun verantwoordelijkheid zullen opnemen. Johan van den Steen Witte Leeuw nr. 16 Westdorpe 1 3

de Steltkluut | 1989 | | pagina 15