dat door het rustgebied (overigens nog geen 10% van het totale gebied!) een drijver met hond liep om de ter plaatse aanwezige vogels op te jagen. Vanaf de rand van het rustgebied werd dan op de opvliegende vogels geschoten (V DeSmet). GEWENST BELEID Voor de Westerschelde wordt momenteel een beleidsplan opgesteld. Dit omvat het gehele Westerschelde-gebied inklusief Saeftinghe. Vergelijkbaar is het "Beleidsplan Oosterschelde" waarin jacht wordt afgewezen, tenzij uit beheers-oogpunt noodzakelijk. In de praktijk komt het er op neer dat niet meer op watervogels gejaagd wordt, maar zonodig wel op bijvoorbeeld konijnen op dijken. Er is geen enkel argument te bedenken om in de Westerschelde een ander beleid te voeren. De opstellers van de nota "Uitgangspunten beleidsplan Westerschelde" dachten er kennelijk ook zo over. Overigens zou het gebied al eerder jachtvrij kunnen zijn. Het jachtkontrakt voor Saeftinghe loopt namelijk 31 maart 1989 af, zo ook de vergunning om er te mogen jagen. Omdat Saeftinghe een internationaal belangrijk gebied is, werd het onder de Natuur beschermingswet geplaatst. Voor dergelijke gebieden worden speciale beheersplannen opgesteld, alle aktiviteiten in het gebied zijn daaraan gebonden. Zo ook de jacht. Uitoefenen van de jacht in een gebied dat onder de Natuurbeschermingswet valt, is geen vanzelfsprekende zaak. Daar moet een speciale vergunning voor afgegeven warden via NMF. Tot nu toe werd die vergunning verleend. Het is ook NMF die de kosten van het beheer in Saeftinghe grotendeels draagt en het is bovendien NMF die de nota Ganzenopvang in Zeeland" voorbereid. Er is bij NMF dus duidelijk tweeslachtigheid in het beleid. Omdat gebleken is, dat het in Saeftinghe gevoerde beweidings- beheer bij watervogels aanslaat en jacht een ernstige bron van verstoring is, zou er geen vergunning meer verleend mogen worden. Van NMF wordt dan ook verlangd dat ze de natuurbelangen laten prevaleren boven de belangen van de iachtgerechtigden. Het niet verlenen van een vergunning is hiervan het logische gevolg. Literatuur Marteijn E.C.L. 1988. in M. A. Buise F.L.L. Tombeur. Vogels van Zwin tot Saeftinghe. De Avifauna'van Zeeuws-Vlaanderen. Stichting Natuur- en Recreatieinfarmatie, Middelburg. Baptist H.J.M.Colijn F., Marteijn E.C.L.Meininger P.L., Meire P.M. Twisk F. 1988. Gevleugeld onderzoek. Watervogels in veranderende Watersystemen. Rijkswaterstaat Dienst Getijde wateren, Delta Instituut voor Hydrobiologisch Onderzoek, Rijks universiteit Gent. Henk Castelijns, Kasteelstraat 25, 4553 BA Philippine Peter Maas, Burgemeester Geillstraat 42, 4531 EC Terneuzen 1 7

de Steltkluut | 1989 | | pagina 19