EXCURSIEVERSLAGEN CANISVLIETSE KREEK 28 MEI 1988 DOOR D. SCHUTZ Zaterdagmorgen, een wat bewolkte lucht en bijna wind stil, wat kun je beter wensen voor een vogel en planten excursie die onder leiding van Johan van der Steen ge houden zal worden langs de Canisvlietse Kreek. Elf deelnemers vergezelden de excursieleider, die voor wij op pad gingen ons voorspelde dat we zo'n 40-tal vogels te horen of zien zouden krijgen. Ve begonnen aan de linkerzijde van de kreek waar de visstijgers staan. De eerste geluiden kwamen van een Tjiftjaf die we ook nog te zien kregen. Kraai, Gierzwaluw en Bruine Kiekendief toonden zich aan de excursiegangers alsof het afgesproken was; van de Bruine Kiekendief wist Johan te vertellen dat deze hier zijn domicilie had. Dat het steeds om dezelfde vogel ging kon hij als kenner zien: er ontbrak een slagpen. Dat het een mannelijk exemplaar betrof was duidelijk aan de Teofil slagpen. In het riet stond de Gele Lis met zijn prachtige lelie te pronken, een bewijs dat de inspanningen om het Canisvliet te behoeden voor de voortschrijdende ver vuiling denk maar aan de beruchte smeerpijp met het Belgische afvalwater) niet voor niets zijn geweest. Een Gele Lis komt immers alleen in zuiver water voor. Een Fitus met zijn muzikaal zacht dalend wijsje hoorden we terwijl de Kleine Karekiet zijn hoogste lied zong. De klapwiekend opvliegende Tortel en de Gesterde Blauwborst waren meerdere malen waar te nemen. Plotseling schoot een wezel voor ons de weg over. Ve staken de weg over en gingen langs de wilg die als merkteken een rood-witte streep draagt. Langs de Canis vliet Kreek loopt een aftakking van het Lange Afstand Wandelpad dat in Oslo begint en in Rome eindigt. In Zeeuws-Vlaanderen wordt dit het Krekenpad genoemd en het voert langs de vele kreken die hier zijn. Een Blauwe Reiger stond roerloos aan de overkant in de rietkraag op zijn maaltijd te "wachten". BosrietzangerGrote Karekiet en Rietgors waren alleen maar te horen, wel erg duidelijk vanwege het windstille weer Mooi was de bloei van de Vilde Reseda en de fraaie Valeriaan die met de voeten in het water staan. Futen, Grauwe Gans, Waterhoen en Bergeend waren zwem mend in de kreek te bewonderen. Verder op langs het pad: een Vitte Kwikstaart en in de rietzoom een Meer koet op het nest. Verder werd nog gezien of gehoord: Boerenzwaluw, Slobeend, mannetje van de Zomertaling, Koekoek en de Grote Bonte Specht. 27

de Steltkluut | 1989 | | pagina 29