DE HONT IN DE POT DOOR W.DE KOOK Het weekend van 10-11 december 1983 was zeer zeker historisch. Iedereen die dat wilde mocht het nieuwe Streekziekenhuis De Honte in Terneuzen komen bekijken. Dat deden er dus velen. Zo'n 25.000 man hadden er de moeite en het geduld voor over om eerst een tijd in de rij te staan en daarna door de gangen te schuifelen. Het was allemaal erg indrukwekkend. Je zou biina denken dat het een voorrecht is om in een dergelijke instelling behandeld en verpleegd te worden. Van mij mag dat nog wel even uitgesteld worden, hoewel ieder eens aan de beurt komt. De bouw heb ik van nabij meegemaakt, simpelweg omdat ik er met m'n neus bovenop woon. Daarom gingen mi in gedachten terug naar de tijd toen het gebouwen-complex nog in geen velden of wegen te bespeuren was. Ik noteer nogal wat data en kan dan ook wat leuke herinneringen terugplaatsen in de tijd van vóór de bouw. HOE HET VAS Voordat er sprake was van de bouw van het streekziekenhuis was deze lokatie het domein van landbouwer Bram de Bruyne. In het huis aan de Oudelandseweg werd hij gebaren en generaties vóór hem woonden er en zagen er hun kinderen groot worden. Het boerenhuis werd in de loop der tijden natuurlijk verbouwd en aangepast aan de eisen des tijds en het kinderaantal Het oudste gedeelte werd opgetrokken met de bekende Zeeuwse moppen, een steen .met het formaat waar ze vroeger kerken e.d. mee bouwden. In de laatste decennia was het een oase van rust. De vrouw des huizes vond haar grootste genoegen in de verzorging van de bloementuin vóór het huis. Regelmatig werden er nieuwe soorten ingeplant zodat men het hele jaar kon genieten van een bloemenweelde waar je als wandelaar niet voorbij kon. Een rode beuk en een blauwspar zorgden voor de nodige schaduw. Ook fruitbomen ontbraken niet. Pruim en Kers stonden er naast sierheesters als Prunus en Gouden regen. De Forsvthsia was een van de eersten die uitbundig bloeiden. Phloxen en Kaardebol waren oogstrelend en Pioenrozen vulden de tuin met een overdaad aan bloemen. Haast deze bloementuin was er natuurlijk ruimte gereserveerd voor groente, zoals dat hoort bij een boerenhof. Het geheel omlijst door een metershoge afscheiding van Vlier en andere houterige gewassen. Vergeten we vooral niet de schitterende Fluweelbaom die jaarlijks getooid was met de sierlijke bloemtrossen, 6

de Steltkluut | 1989 | | pagina 8