JAARVERSLAG 1988 door a. paauwe Het verslagjaar was HET JAAR van de Avifauna. Na veel inspanning en veel technische problemen konden we enkele weken na de officiële presentatie op 7 juli in het Churchillhotel te Terneuzen het werkstuk van M.A. Buise en F.L.L. Tombeur en vele medewerkers bekijken en kopen. Het is een schitterend boekwerk met,zeer veel informatie over de Zeeuws-Vlaamse vogelwereld en alles wat daarmee samenhangt geworden. Het is uitgegeven door N.R.I. te Middelburg en behalve bij de boekhandel ook verkrijgbaar bij de Steltkluut. Vooruitlopend op de presentatie van dit boek werd in mei een tentoonstelling gehouden in het V.V.V.-kantoor te Terneuzen met dezelfde naam als het boek "Vogels tussen Zwin en Saeftinghe"Het talrijke publiek kon zien hoe de avifauna tot stand is gekomen, terwijl ook de orginele foto's en pentekeningen waren uitgestald. In een kleinere opzet was de expositie en het boek te zien tijdens de dorpsfeesten te Zaamslag. Ook hier was een zeer groot aantal mensen onze gast. De verkoop van het boek loopt redelijk. Hebt u er al een? In mei werd rond het thema "Vilde planten" een aantal aktivi- teiten georganiseerd i.s.ra. de Axelse bibliotheek. Naast (weer) een expositie was er een kookdemonstratie en werd aandacht besteed aan de beschermde wilde planten. Medewerking werd verleend door Ronald v.d. Vinkei van het biologisch kruidenteeltbedrijf "Marleen-kruiden". De plantenwerkgroep is opnieuw gestart met een inventarisatie van deze planten. Doel: een hulpmiddel bij de bescherming en vergelijking met een aantal jaren geleden. Beide voornoemde aktiviteiten trokken natuurlijk ook de aandacht van de regionale pers. Een andere PR aktiviteit was de milieukaravaan die in april Terneuzen aandeed. De Steltkluut presenteerde zich ook op de marathonmarkt te Axel (juli) en de hobbybeurs in Sas van Gent (oktober) Dat de pers en de publieke opinie gelukkig weer iets meer natuur- en milieubewust zijn blijkt ook uit de kommentaren en artikelen gewijd aan onze aktiviteiten. Het werk van de "knotploeg" en anderen, aktief bezig met landschapsonderhoud, verscheen in woord en beeld in de krantekolommen. Daar tegenover staan de steeds weer terugkerende meldingen van aantastingen van natuur en milieu: gifvaten, hoge concentraties giftige stoffen in de lucht (zure regen), verontreiniging van bodem en water, illegale ontgronding of ophoging van landbouwgronden en zo voort.

de Steltkluut | 1989 | | pagina 12