nagegaan in hoeverre er grond is voor de geregeld opduikende bewering, dat bepaalde industriële bedrijven hun lozingen al zo sterk gereduceerd hebben dat die nu van ondergeschikt belang zouden zijn. Het onderzoek levert geen nieuws als gesteld wordt, dat het Scheldewater in tal van deelbekkens en voor tal van stoffen en kenmerken niet voldoet aan de gestelde (basis-)kwaliteitseisen, laat staan aan de eisen voor gevoeliger funkties zoals vis- en zwemwater en de natuurfunktie. In de periode 1980-1985 is slechts in enkele opzichten in het hele stroomgebied een geleidelijke verbetering te konstateren. Door steeds aanhoudende lozingen is op tal van plaatsen de bodem in het stroomgebied van de Schelde sterk vervuild. Een vergelijking met de Rijn (bij Lobith) leert, dat de vervuilingsgehaltes in de Schelde (schaar van Ouden Doel) in de loop van 15 jaar slechts weinig zijn verminderd en nu voor bijna alle vervuilende stoffen aanzienlijk hoger liggen dan in de Rijn, die tot nu toe als het riool van Europa bekend stond. Als algemeen principe wordt gesteld, dat positieve funkties van de Schelde en zijn zijrivieren niet mogen worden aangetast door de oneigenlijke funktie van rioolstelsel en dat bestaande aantastingen op zo kort mogelijke termijn moeten worden opgeheven. Dit algemeen principe dient vertaald te worden in eisen ten aanzien van lozingen, in kwaliteitseisen voor het water en de waterbodem. Als de feitelijke situatie daaraan niet voldoet, moet vastgelegd worden op welke termijn wel aan deze eisen zal worden voldaan. Onderzocht is in hoeverre zo'n vertaling al gerealiseerd is in de uitgangspunten en doelstellingen van het huidige beleid van overheidsinstanties. Duidelijk wordt, dat er een aantal leemtes zijn, waarvoor in het rapport maatregelen ter oplossing worden voorgesteld: -Uitbreiding kapaciteit rioolwaterzuiveringsinstallaties -Toepassing van vergaande reinigingstechnieken -Sanering van industriële lozingen -Sanering van vervuilde waterbodems De bijeengebrachte informatie toont aan dat een adequaat Schelde Aktie Plan mogelijk en nodig is, teneinde tot verwezenlijking te komen van een schone Schelde. Nodig hierbij zijn een positieve inzet, voldoende middelen en een goede organisatie. Het zeer lezenswaardige rapport kan besteld worden door f 10,00 f 4,50 verzendkosten over te maken op gironummer 2982942 t.n.v. ZMF te Goes o.v.v. Aktieplan waterkwaliteit Schelde. Vim VIsse 48

de Steltkluut | 1989 | | pagina 18