WAARDEVOLLE BOMEN DOOR L. EN J. CALLE Langs de Bosdreef in de Beoosten-Blij-Benoordenpolder standen tot voor kort een aantal prachtige knot-Essen en een heel zeldzame knot-Esdoorn. Bij de wegverbreding van de Bosdreef, deze winter uitgevoerd door het Vaterschap, zijn deze zeer waardevolle bomen geveld. De knot-Es komt in Oost Zeeuws-Vlaanderen nauwelijks voor. Waar ze nog wel voorkomt, staat ze meestal op privé-terrein, zodat ze voor geïnteresseerden moeilijk te zien zijn. De knot-Essen langs de Bosdreef vormden hierop een uitzondering, omdat ze in de wegberm stonden en daarom voor iedereen te bewonderen waren. De bomen waren prachtig gevormd en heel gezond. De knot-Esdoorn was wel een heel uniek exemplaar. Volgens onze gegevens was dit de enige knot-Esdoorn in Oost Zeeuws-Vlaanderen. Doordat de boom direkt naast de knot-Essen stond, was het verschil in vorm mooi te vergelijken. Vaar de knot-Essen een tamelijk ronde knot hadden, was de knot van de Esdoorn erg horizontaal afgeplat met lange uitlopers. Daarop standen, in een vrijwel rechte hoek de jonge takken. Ook deze boom was mooi om te zien en nog goed gezond. De leeftijd van de bomen werd op ca. 70 jaar geschat. Het is jammer dat hier geen andere oplossing is gevonden. Technisch gezien zou dat toch mogelijk moeten geweest zijn. De verbreding van deze weg betekend nu een aanzienlijke verarming van het landschap. Eind november werd één van de twee oude Beuken bij het prieëeltje langs de westdam te Sas van Gent geveld. Aan de jaarringen was af te lezen, dat deze boom tenminste 100 jaar oud was. De andere Beuk en het priëeltje zijn van ongeveer dezelfde leeftijd, tesamen vormen ze een historische eenheid. Volgens een regionaal dagblad zou de gevelde boom dood geweest zijn. Uit een door ons direkt na het vellen uitgevoerd onderzoekje bleek de boom allerminst dood. Uit de doorgezaagde stukken hout bleek dat een zwam het hout gedeeltelijk had aangetast. Daar de soort zwam niet kon worden vastgesteld is het onzeker of de zwam agressief parasitair van karakter was. De stam was gedeeltelijk hol, maar er was nog ruim voldoende gezond hout over voor de stabiliteit van de boom. Het tamelijk laat uitlopen van het blad werd gezien als vermindering van de vitaliteit. Dit soort ouderdomsverschijnselen" zijn echter tamelijk normaal voor een boom met zo' n hoge leeftijd en het hoeft niet te betekenen, dat zo'n boom snel afsterft. Over het algemeen vinden we dat oudere bomen met een wat verminderde vitaliteit dikwijls veel te snel worden opgeruimd. Men vergeet dat het afstervingsproces van bomen op zich iets heel waardevols kan zijn. Diverse organismen, zoals allerlei zwammen 52

de Steltkluut | 1989 | | pagina 22