Een tweede projekt wat deze winter is aangepakt is het beheer van een stukje heide in de VMZ-bossen bij St. Jansteen. Al sinds enkele jaren zien we daar een toename van het aantal heidestruikjes. En dat is op zijn zachts gezegd opzienbarend want de heide is in deze streek voor vele tientalle jaren geheel verdwenen geweest en bovendien zien we landelijk, in geheel Nederland een langzame maar zekere verslechtering van de heide. Vandaar dat wij bijzonder verheugd zijn met het feit dat de beheerder van dit terrein, namelijk de Vaterleidingmaatschappij Zuid Vest Nederland, ook reeds lange tijd het beheer van deze bossen met omliggende akkertjes mede afstemd op de natuurwaarden! Eén van de problemen waar men nu tegenaan kijkt is de opslag van allerlei boompjes en struikjes op dit heideveldje. Op zich een geheel natuurlijk proces, maar als je het z'n gang laat gaan betekend dit dat je binnen enkele jaren geen heide meer hebt, maar een stukje bos. Daarom moet in een vroeg stadium deze opslag worden verwijderd en het beste kan dit met de hand. Ongeveer gelijktijdig onstond zowel bij de WMZ als bij de Steltkluut het idee om deze klus een keer met Steltkluut vrijwilligers aan te pakken. We zijn immers zo vaak te gast in deze bossen tijdens excursies, dat een kleine tegenprestatie wel op zijn plaats is. Zaterdag 17 december waren we present. Maar liefst 15 vrijwilligers hadden zich gemeld. Ve werden ontvangen door G. Blaauwendraat die zijn kunsten op de jachthoorn tentoonspreidde en bepaalde geluidsignalen afsprak voor de koffie en de soep Vervolgens gingen we aan de slag. Alle opslag werd uitgetrokken: braam, zaailingen van eik, berk en den en overig houtgewas. Daarna was er nog wat tijd over om een plag-experiment uit te voeren. Van een drietal stukjes werd de bovenste laag grond verwijderd in de hoop zo de heide extra ontwikkelings-mogelijkheden te geven. Eén stukje zaaiden we in met heide om te kunnen zien welk effekt dit zal hebben. Ve zullen het uiteraard nauwlettend in de gaten houden. Ook hier blijkt weer dat een goede samenwerking tot vruchtbare resultaten kan leiden. Zeker als we zo enthousiast ontvangen worden als bij de VMZ en met een zo goede gastheer als Gerrit Blaauwendraat Peter Maas. 55

de Steltkluut | 1989 | | pagina 25