WAAR EEN WEEL IS, IS GEEN WEG door J. Lievens Waar eens 't gekrijs..., daar schiepen zich hun land. De tekst van dit volkslied is voldoende bekend. Laat ik verklappen dat mijn wiegje niet in Zeeuwsch-Vlaanderen stond. Als 'buitenlander', blijf je je des te meer onder de indruk, ook na ruim twintig jaar, van het geheel eigen karakter van dit landschap, dat meter voor meter werd veroverd op de WesterscheldeBij diverse gelegenheden, laatst nog een volle zaal in Den Dullaert, wordt met enthousiasme deze overwinning bezongen. Van d'Ee tot Hontenisse. Hontenisse is rijkelijk bedeeld met 'natuurmonumenten'. Het gemeentebestuur presenteert zich terecht en met graagte als het groene hart. De oudste bedijkingen, de Putting, het Hof te Zande, 't Laantje, de Polsvliet, de Vogel, de Veekhoek enz.. De rij is vele malen langer en genoeg om lyrisch van te worden. George Sponselee, Ed Steijns, Free van de Schoofkas en de mannen van de muziekgroep Ambras kunnen daar vast een complete liederenbundel over maken. Wedden dat zij er volle zalen mee trekken. Prachtig gewoon en hartverwarmend. Mensen met tranen in do ogen. En toch klopt er iets niet. De Putting wordt gescheurd, want ja, een boer wil ook eten. De wereld is niet gemaakt voor de koeien en de ganzen alleen. 't Laantje moet verkaveld worden want bungalows brengen geld op. Er moet een betonvloertje gestort worden in het schor van het Molenpoldertje. Da's handig voor de droge voeten. De bomen moeten gerooid worden als zij verhandelbaar zijn, want dan moet je meteen ook geen baldval meer opruimen. Naast de kleine Vogel wordt een extra put gemaakt. Wellicht als voorbeeld voor Terneuzen, want die zitten straks verlegen om een biuitenbad Voorlopige hekkesluiter is de Weel van Lamswaarde. Geruïneerd zei een kenner. Groot onderhoud zei een deskundige. Ik weet het niet. Lieve lezer, ga eens kijken. Het is niet ver, vlak bij de dorpskern. Het is niet groot, makkelijk te overzien. Het is vast goed bedoeld, dat wel. En ook wel makkelijk voor cartografen om na te tekenen op de kaart. Gewoon een ronde put. Waar een Weel is, is geen weg voor een overwogen en doordacht onderhoudsplan. Ik kan het niet rijmen met "...ons eigen landje" uit van d'Ee tot Hontenisse waar ook die mensen uit Hontenisse zo enthousiast over zingen. Of heeft de dichter Elsschot gelijk? "Maar tussen woord en daad staan wetten in de weg en practische bezwaren Overigens, in Hontenisse is men vast geen haar beter of slechter dan van daar tot aan Eede. Maar toch is het jammer, of niet? 59

de Steltkluut | 1989 | | pagina 29