Saeftinghe was ook een trek- en ruigebied voor eenden en hier zal de uitgestrektheid, de dichte vegetatie en de rust niet vreemd aan zijn. We hebben ook getracht om zoveel mogelijk gegevens te verzamelen over het verloop van slagpenrui zoals die zich voordeed bij de Wilde eend op Saeftinghe. De aankomst van vreemde Wilde eenden valt gewoonlijk rond half mei. Het feit wordt gekenmerkt, niet alleen doordat het algemeen totaal der waargenomen vogels toegenomen is, maar ook door het verschil in gedrag; de nieuw aangekomen eenden zijn vooral aan te treffen op de open vlakten van het strand en de grote geulen, terwijl de broedvogels zich meer in de schorren en de kleinere geulen ophouden. Deze groepen vreemde vogels bestaan .hoofdzakelijk uit woerden. De eenden ontbreken niet geheel, het percentage woerdeh ligt echter boven de 90%. Zowat gelijktijdig met de toevlucht van vreemde vogels, neemt de rui naar het eclipskleed een aanvang. Rond half mei wordem op de uitverkoren pleisterplaatsen de eerste lichaamsveertjes gevonden. Tijdens de eerste dagen van juni zitten sommige woerden reeds vrij vast en vliegen slechts kort voor de voeten op. Het zijn dieren waarbij de komende slagpenrui zich reeds doet gevoelen. De eerste geruide schouderveren worden reeds gevonden en de meeste woerden zijn thans nog in overgangskleed, slechts enkele bezitten reeds het volledige eclipskleed. Rond 10 juni jagen we de eerste woerden op waaraan duidelijk te merken valt, dat ze nog slechts moeilijk weg kunnen. Dan vinden we ook de eerste vleugeldek- veertjes. Tegen half juni zien we de eerste woerden in volledig slagpenrui. Einde juni treft men ook de eenden in slagpenrui aan (29-06-52 een eend heeft nog alle slagpennen. Deze zijn echter reeds gedeeltelijk door de nieuwe schachten uitgeduwd en bieden geen voldoende steun meer om te vliegen). Het hoogtepunt van de slagpenrui bij de woerd van de Wilde eend valt tijdens de tweede helft van juli, tijdens dit tijdstip is het grootst aantal niet vliegvlugge woerden aan te treffen. Ook het aantal eenden in slagpenrui neemt thans toe. De eerste vliegvlugge woerden zijn rond 10 juli aan te treffen. 76

de Steltkluut | 1989 | | pagina 14