kaalslag die de afgelopen winter heeft plaatsgevonden bestaan grote bezwaren, ook onder de plaatselijke bevolking. Om de pro blematiek van deze kwestie beter te kunnen overzien heeft de Bomenwerkgroep (ressorterend onder de Steltkluut en 't Duumpje) de weg- en dijkbeplantingen geinventariseerd. Een samenvatting van de resultaten van deze inventarisatie ligt nu voor u. De gegevens zijn in eerste instantie weergegeven in tabel-vorm (niet opgenomen in deze Steltkluut). In deze tabellen is op gedetailleerde wijze een overzicht gegeven van de hout opstanden in de kop van Ossenisse. Aangegeven wordt o.a. de hoofdsoort, omtrek op borsthoogte, geschatte leeftijden, plant- afstanden, vitaliteit, risico-factor t.o.v. verkeersveiligheid, toekomstverwachting, karakter van de onderbegroeiing en eventueel opvallende ziekteverschijnselen of groeistoornissen. Daarna volgen: een samenvatting van enkele opvallende conclusies, een aantal aanbevelingen voor aanplant en beheer, en een aantal overzichtskaartjes. De inventarisatie bestrijkt het gebied noordelijk van de lijn gemaal Kampen - Kruisdorp, met uitzondering van de bebouwde kom van Kloosterzande en Ossenisse (kaart I). SAMENVATTING VAN ENKELE OPVALLENDE RESULTATEN. De weg en dijkbeplantingen bestaan voor een zeer groot gedeelte uit Euramerikaanse populieren (kaart I - Vat betreft de Euramerikaanse populieren: onder de oudere beplanting vinden we diverse klonen: HeidemijZeeland/Robusta, Serotina en Forndorf. De nieuwe aanplant bestaat uitsluitend uit Zeeland/Robusta; - De oudste Populieren zijn ongeveer 40 jaar oud; - Afgezien van wat jonge aanplant zijn vrijwel alle populieren zogenaamd kaprijp (kaart II); - Andere oudere bomen dan Populieren zijn zeldzaam; - Vat betreft de ondergroei: de struiketage is zeer weinig gevarieerd. In alle stukjes ondergroei vinden we vrijwel uitsluitend Spaanse aak, Veldiep, Meidoorn, Sleedoorn en Vlier; overal in ongeveer dezelfde mengverhouding; - De totale lengte weg- en dijkbeplanting met struiken als ondergroei is zeer beperkt 89

de Steltkluut | 1989 | | pagina 27