NOGMAALS: BROEDGEVAL STELTKLUUT DOOR H. CASTELIJNS Verd de familie Steltkluut uit Sas van Gent ook te Zeebrugge gezien? In "De Steltkluut" van augustus en oktober 1988 wordt door resp. mij en Franklin Tombeur een geslaagd broedgeval van de Steltkluut te Sas van Gent beschreven. In beide beschrijvingen wordt melding gemaakt van een ouderpaar met twee jongen. In de eerste beschrijving wordt de verwachting uitgesproken dat de vogels in familieverband door de streek zouden kunnen gaan zwerven en werden waarnemers verzocht dit eventueel aan mij te melden. Tot heden heb ik geen waarnemingen uit de streek ontvangen. In het tweede artikel kunnen we lezen dat op 20 juli de familie ter plaatse nog gezien werd. Tijdens een bezoek op 23 juli contateerde ik dat de vogels verdwenen waren. Onlangs ontving ik het september-nummer van "Mergus Ornithologisch Tijdschrift van Vest-Vlaanderen" en trof op pagina 168 de mededeling aan, dat op 21 juli in de Achterhaven van Zeebrugge (afstand tot Sas van Gent in vogelvlucht 45 km) twee adulte en twee juveniele Steltkluten aanwezig waren. Na informatie bij degene die de vogels voor het eerst hadden gezien en het gebied ook later regelmatig bezochtten, bleek dat de vogels zeer waarschijnlijk niet eerder aanwezig waren dan 21 juli. Omdat broedgevallen van de Steltkluut in Nederland en België de laatste jaren maar incidenteel voorkomen is het niet denkbeeldig dat het hier de uit Sas van Gent afkomstige familie betrof. Tussen 21 juli en 15 augustus werden op telkens weer andere plaatsen in de omgeving van Zeebrugge één of meerdere leden van de familie gezien. Alleen op de eerste dag was de familie nog compleet. De laatste waarneming betrof de twee jongen (mond. med. F. de Scheemaeker en George de Putter) Voorafgaand aan het broedgeval te Sas van Gent werden eveneens in de omgeving van Zeebrugge op 13 en 14 mei in het Zwin en op.15 mei nabij Oostende twee volwassen Steltkluten gezien. Zouden dit de vogels geweest zijn die later naar Sas van Gent vertrokken' om daar te gaan broeden? Het is niet onmogelijk omdat ze in Sas van Gent niet voor 22 mei gezien werden, Henk Castelijns, Kasteelstraat 25, 4553 BA Philippine 94

de Steltkluut | 1989 | | pagina 32