NATUURWANDELINGEN Dagvlinderexcursie Axel zaterdag 12 augustus 1989 Groeve te Nieuw-Namen zaterdag 26 augustus 1989 98 1989 is door de Vlinderstichting uitgeroepen tot het vlinderjaar. Natuurlijk speelt de Werkgroep insekten van onze vereniging hierop in door het organiseren van een excursie. Begin deze eeuw werden er nog 75 vlindersoorten waargenomen in Nederland. Vijftien zijn er inmiddels verdwenen en twintig worden met uitroeiing bedreigd. Dit komt door het verdwijnen van de verschillende leefgebieden met de daarbij behorende planten. In O.Z. Vlaanderen zijn vanzelfsprekend heel wat minder soorten waargenomen, omdat hier niet alle biotopen aanwezig zijn. Toch geeft het laatste rapport van onze insektenwerkgroep aan dat ook bij ons sommige soorten zoals de Citroenvlinder, Argusvlinder, Groot dikkopje en Hooibeestje een matige tot lichte achteruitgang vertonen. Gelukkig is er ook vooruitgang en zullen we op onze wandeling volop ex. tegenkomen van o.a. IcarusblauwtjeBruin, Oranje en Bont zandoogje, Kleine geaderd witje, Dagpauwoog, Kleine vos, Landkaartje en Gehakkelde aurelia. We gaan dan ook een prachtig vlindergebied verkennen te weten Het Axelse bos en het nieuw aangelegde wandelpark nabij het vliegveld van Smitschorre. Verzamelen om 14.00 uur bij Restaurant Zomerlust te Axel. Excursieleider: de coördinator van het dagvlinderonderzoek van onze vereniging: Joop de.Bakker. speciaal voor gehandicapten Een unieke plek in Nederland is te zien in Nieuw-Namen, waar een zandafzettlng van maar liefst tweeënhalf miljoen jaar oud aan de oppervlakte komt. Be verschillende zandlagen met kleuren van okergeel naar bruinrood worden afgewisseld door keiharde lagen die sterk ijzerhoudend zijn. Vijf meter diep is de groeve en er tégenover zijn bankjes neergezet vanwaar op het gemakje dit stuk geologische historie bekeken kan warden. Een goede gelegenheid om geestelijk en lichamelijk gehandicapten kennis te laten maken met de groeve is deze excursie die onder leiding staat van Richard Bleijenberg, de beheerder van deze afgraving die bekostigd is door Staatsbosbeheer en door vrijwilligers van oudheidkundige kring De Vier Ambachten en onze natuurbeschermingsvereniging is uitgevoerd. Bleijenberg kan enthousiast vertellen over de groeve

de Steltkluut | 1989 | | pagina 4