RAPPORT BOMENAANTASTNGEN door O Smet Onder de titel "AANTASTINGEN OP BOMEN EN STRUIKEN IN ZEEUWS-VLAANDEREN" heeft de Bomenwerkgroep Zeeuws- Vlaanderen een rapport uitgebracht waarin een overzicht wordt gegeven van de geconstateerde aantastingen in het jaar 1988. Zoals bekend is deze werkgroep de 'jongste' werkgroep binnen onze vereniging maar daarom zeker niet minder aktïef. Integendeel zelfs! Regelmatig wordt op hun deskundigheid een beroep gedaan bij het voeren van verschillende akties. We noemen hierbij even het 'reddingsplan' van de Kastanje in de Zomerstraat te Hulst en het opstellen van een beplantingsplan voor de Kop van de gemeente Hontenisse; akties waarbij we eindelijk het gevoel kregen eens als een volwaardige gesprekspartner behandeld te worden. Het rapport wat ze nu uitgebracht hebben pretendeert uiteraard verre van volledig te zijn, omdat niet alle gebieden even intensief onderzocht konden worden. De meest opvallende en algemene aantastingen zijn evenwel wel beschreven. De aantastingen die behandeld worden zijn in het rapport verdeeld in vier groepen/tabellen: tabel 1: insekten en mijten tabel 2: parasitaire zwammen tabel 3: restgroepen van zwammen tabel 4: schimmels en bakteriën In de tabellen die gebruikt worden vind je onder meer gegevens over de aantaster, het aantastingsbeeld en een gradatie in aantastingsgraad naast de gegevens over soort en lokatie. Uit het rapport komt onder meer naar voren dat het met de Es (Fraxinus excelsior) niet goed gesteld is. De Bastwoekerziekte (Pseudomonas syringae) komt bij oudere bomen zeer algemeen voor (lichte en middelzware aantastingen) Gesteld wordt dat er in geheel Zeeuws-V 1aanderen nauwelijks nog vitale Essen aangetroffen kunnen worden. Ook aan de lepeziekte wordt uitgebreid aandacht besteed. Deze ziekte wordt zeer algemeen genoemd door de auteurs. Worteikontakt blijkt de grootste overbrenger te zijn van deze schimmel in de maanden tot juli, daarna treedt de iepespintkever als nieuwe 'besmetter' op. Mensen die belangstelling hebben voor dit rapport kunnen kontakt opnemen met de Bomenwerkgroep: J. Calle - Beethovenstraat 13 - Terneuzen tel. 01150-30693 of met de Steltkluut. 100

de Steltkluut | 1989 | | pagina 6