WITHALSVLIEGENVANGER GEZIEN door Titus IJsebaert 101 De Vithalsvliegenvanger (Ficedula albicollis) is een vliegenvanger, die voorkomt in centraal en oost Europa. Tirions Vogelgids noemt de soort voor Nederland zeldzaam; 17-18 waarnemingen tot 1 juli 1987. In "Vogels tussen Zwin en Saeftinghe"de avifauna van Zeeuws- Vlaanderen wordt een waarneming genoemd van een mannetje te St. Kruis op 7 maart 1981 en een mogelijke waarneming op 24 april 1977 in V.M.Z. Clinge. Het was dan ook bijzonder leuk met deze zeldzame soort kennis te maken op 26 maart dit jaar in het V.M.Z. bos te Clinge. Het betrof hier een mannetje en werd gezien langs de oude spoorlijn, die vanaf de Molenstraat het bos inloopt. Het eerste wat ik van grotere afstand zag, was een wit/zwarte vogel, die vanuit een braamstruik "uitvallen" deed naar insekten. De eerste gedachte was uiteraard een Bonte vligenvanger (en nog een vroege ook) De vogel was zeer dicht te benaderen tot op ca. 10 m. Toen hij even stil zat, zag ik dat er iets niet klopte. De nek was namelijk duidelijk wit! Bij het opvliegen was weinig wit op de stuit zichtbaar. In de vlucht was ook goed te zien, dat er meer wit op de vleugels voorkwam dan bij de Bonte vliegenvanger. Maar de witte nek was op die afstand toch wel het beste kenmerk. De vogel was gedurende enkele minuten goed te observeren op deze korte afstand. Toen had hij het wei gezien en verdween in de richting van Kapellebrug. Ik weet niet of de vogel nog is blijven rondhangen. Is hij nog door iemand anders gezien? Titus IJsebaert Kerkstraat 6 4567 CK Clinge

de Steltkluut | 1989 | | pagina 7