- den de omringende vierkante meters ingesponnen, zelfs inklusief de vangrail van de weg. Werd er dan een kleine, later in geplante wilg aangetroffen, dan werd ook deze in zeer korte tijd kaalgevreten, Het spinsel is verassend stevig en in het begin mooi glinsterend wit achtig. Het heeft voor de rupsen en de poppen een beschermende fun ctie. Doordat de bomen langs een drukke weg staan werd het spinsel door het opdwarrelende stof al snel vuil-grijs. Na enkele weken, toen de rupsen al grotendeels ver popt waren, begon het door regen en wind aan flarden te scheuren. Rond 10 juni begonnen de meeste rupsen zich te verpoppen. In groepjes van tientallen tot honderden hingen deze poppen bij elkaar in het spinsel. Begin juli kwamen de volwassen motjes tevoor schijn, ook uit de groepjes poppen die aan de vangrail hingen. Rond eind juli begonnen de bomen op nieuw blad te vormen. In het na jaar zagen ze er weer gewoon uit. Een dermate grote hoeveelheid rup sen-poppen-motjes zou voor vogels een grote voedselbron kunnen zijn. Toch is het ons niet opgevallen dat vogels zich hieraan te goed 'deden. Laten ze zich afschrikken door het spinsel of zijn de beest- i 1 jes gewoon weg niet te vreten? (We vonden ze ook niet zo lekker! Inventarisatie 385 bomen waren aangetast. De aan getaste bomen werden genummerd. Per boom werd genoteerd: - de grootte van de boom ingedeeld in kategorieën; - het percentage aangetast blad; - het percentage ingesponnen stam en de mate van inspinning ervan. Daarbij viel het volgende op, Volwassen bomen waren gemiddeld meer aangetast dan kleinere bomen. Dat zowel per boom als per hoeveel heid bladmassa. De kleinste kate- gorie bomen werd nauwelijks aange tast. Dit beeld zou nog duidelijk er geweest zijn als de plantaf- stand van de bomen wat groter zou zijn, zodat werd voorkomen dat een aantal van de kleinere boompjes Spineelmot 14

de Steltkluut | 1990 | | pagina 14