laat de vogels niet stikken 'indirect' (als gevolg van voedsel gebrek voor de grote bomen zoeken de rupsen) De aantasting lijkt zich vooral van boven in de bomen naar beneden te ontwikkelen. Dit geldt zowel voor de vraat, het inspinnen van de takken en het inspinnen van de stam. De meeste beginnende rupsen nesten bevonden zich bovenin de kruinen. Een kompleet overzicht van de ge gevens kan worden opgevraagd bij Joh. of Lucien Calle: 01150-30693. Spectaculaire toename Aantastingen van de wilgenspinsel- mot waren ons uit Zeeuws-Vlaander- en nog niet bekend. Buiten de 385 bomen in deze rij waren er deze zomer geen andere vondsten in Zeeuws-Vlaanderen. Ook niet uit de directe omgeving waar toch veel schietwilgen staan zoals de Dek kerspolder, Het optreden van deze aantaster is dus zowel plaatselijk als tijdelijk explosief van karak ter. Hoe is dat mogelijk? Uitgaande van het gegeven dat per volwassen vrouwelijk motje gemid deld zo'n 50 eitjes gelegd worden zijn er dus altijd nog minimaal zo'n 20.000 vrouwelijke matjes no dig geweest voor het produceren van een dergelijk nageslacht. Het lijkt toch welhaast ondenkbaar dat een groep van 20.000 motjes., er gens van ver weg komend vele wil gen overslaat en zich massaal op deze wilgen stort. Als deze matjes wel in Zeeuws-Vlaanderen, maar dan verspreid en in lage concentraties zouden voorkomen, lijkt het even min waarschijnlijk dat ze dan in eens zo massaal naar deze wilgen toe zouden trekken. Het lijkt ons daarom waarschijnlijk dat enkele generaties voorouders al in deze bomen of in de directe omgeving vertoefden. In een veel geringere concentratie is het goed mogelijk dat ze niet opgemerkt werden. Na tuurlijke vijanden zoals sluipwes pen, waren blijkbaar in onvoldoen de mate aanwezig om een aantalsex plosie te voorkomen. Komend seizoen gaan we kijken of we iets kunnen waarnemen van de dan optredende verspreiding en de eventuele regulatie door natuur lijke vijanden. Vellicht krijgen we dan een beter inzicht in de re den van het plotselinge verschij nen van die spookbomen. Lucien Calle, met medewerking van zijn 'grote' broer Johan Calle, Beethovenstr. 13 4536 AG Terneuzen. Door vervuiling en verdwijning van leefgebieden dreigen honderden vogelsoorten uit te sterven. Vogelbescherming heeft uw steun hard nodig. U laat de vogels toch niet stikken? VOGELBESCHERMING GIRO 29213 ZEIST »l^ 15

de Steltkluut | 1990 | | pagina 15