Vanaf half februari begonnen de vogels meer over het schor verspreid te slapen. Bij voorkeur sliepen de kiekendieven in zeer drassige gedeelten van het schor bezet met Zeebies. Veelal stond er zelfs ondiep water op de slaapplaats en maakten de kiekendieven gebruik van een 'plateau' van gebogen stengels op 30-50 cm. boven de grond om te slapen. GESLACHTSVERHOUDING De verhouding tussen volwassen mannetjes en vogels in 'vrouwtjeskleed' (volwassen vrouwtjes en onvol wassen vogels)was evenals vorig jaar laag 1 op 11 n=432). Nergens in West-Europa ligt de verhouding voor zover bekend zo laag. In het Belgisch kust gebied werd bijvoorbeeld van 1977-1983 's winters een gemiddelde verhouding van 1 op 4.5 n=385) in het veld vastgesteld Van Gompel, 1984). Ook elders in Nederland lag de verhouding hoger in 1988-1989 1 op 5 Van Duin en Vogelenzang, 1989) AANTALLEN OVERWINTERAARS Zoals blijkt uit tabel I werd het record van vorig jaar dit jaar overtroffen ondanks het feit dat het weer een zachte winter was. Opmerkelijk is de stabiele toename van de aantallen naar de winterpiek in januari en de geleidelijke afname. Er werden geen duidelijke doortrekpieken in najaar en voorjaar waargenomen. Ook dit seizoen was het aantal kiekendieven dat binnendijks sliep laag. Het lijkt erop dat de vogels zich in de loop van de winter concentreerden in Saeftinghe. Voor geheel Oost-Zeeuws-Vlaanderen lijkt een januari-schatting van 54-59 vogels gerecht vaardigd BRAAKBALONDERZOEK IN SAEFTINGHE Dit jaar werden in Saeftinghe zoveel mogelijk braak- ballen verzameld. Roger Clarke uit Cambridge, Engeland had aangeboden deze te analyzeren. Uit de voorlopige resultaten die Roger ons toezond kan worden opgemaakt dat woelmuizen (vooral Veldmuis) een belangrijke plaats innemen in het wintervoedsel. In de loop van de winter gaan konijnen en hazen een rol spelen ter wij 1 het aantal kleine vogels afneemt. Het aantal grote vogels (vnl. eend en fazant) in de braakballen was min of meer constant gedurende het seizoen. Dat deze laatste groep voor een deel uit door de jacht gewonde of gedode vogels bestond bleek uit de aanwezigheid van hagelkorrels in de braakballen. Onverwacht, ge~ 1 8

de Steltkluut | 1990 | | pagina 18