20 Grondeleendexi en steltlopers in Zeeuwsch-Vlaanderen: broedvogel- inventarisatie 1989 De vogel werkgroepen van de beide Zeeuws-Vlaamse verenigingen heb ben het afgelopen seizoen belang wekkende onderzoeksgegevens vei zameld. Henk Castelijns en Robert Remmerts stelden hierover een zorgvuldig gedocumenteerd rapport samen. Onze secretaris distileei de uit dit rapport het volgende. In 1989 werd Zeeuwsch-Vlaanderen geïnventariseerd op broedende grondeleenden en steltlopers. De ze groepen zijn kenmerkend voor het Zeeuws-Vlaamse krekenland schap. Door vergelijking met ou dere gegevens bleek het mogelijk om een relatie te leggen tussen de veranderingen in het landschap en de veranderingen in de vogel stand. Binnendijks zijn door het verdwijnen van geschikte broed en fourageerplaatsen Kemphaan, Strandplevier en Zomertaling ge heel of bijna geheel verdwenen, terwijl Tureluur, Kievit, Kluut en Grutto in aantal zijn afgeno men. Buitendijks neemt het aantal Scholeksters, Tureluurs, Strand- plevieren, Kieviten en Slobeenden iets toe terwijl het aantal Klu ten sterk is verminderd. Ook hier zijn belangrijke gebieden verlo ren gegaan door inpoldering en recreatie. SOOBTEHBESCERIJ VISG Smient Heeft hier incidenteel gebroed in drassige gebieden met brak water. In 1989 kwam één melding van een mogelijk broedgeval op de opspui ting Axel; ook in Saeftinghe een mogelijk broedgeval Pij 1staart Mogelijk broedgeval te Axel. Krakeend Vier broedgevallen aan de Fielen- put, een brakke met riet begroei de kreek bij Saeftinghe. Vintertaling Mogelijke broedgevallen in de Putting(2) en Saeftinghe(1)Deze soort houdt van kreken met geva rieerde begroeiing. Zomertaling Slechts in de Putting(l) en Zwar- tenhoek(2) heeft deze zeer kri tische soort gebroed. Slobeend Hoewel het aantal verschillende broedplaatsen is afgenomenkan een flink aantal broedgevallen worden gemeld; Saeftinghe 36, Groot Ei land 17, Putting 14, Canisvliet 10, Braakman 11, Riemenskreken 7, Zwartenhoek 5, Axelse kreek 2, Van Lijndenpolder 4, Koegat 3, Grote gat Oostburg 4, Selenapol- der 3 en enkele andere gebieden met 1 a 2 broedgevallen. Verande ringen als gevolg van ruilverka veling, waterbeheersingswerken en intensiever beheer van gras- en akkerland. Scholekster Het aantal binnendijks broedende Scholeksters is aanzienlijk toe genomen. In totaal werden 742 broedgevallen geteld, waarvan 110 op akkerland, 276 op grasland en 355 overige, waarvan 290 in Saef tinghe. Steltkluut Een incidenteel broedgeval op de vloeivelden van de suikerfabriek te Sas van Gent.

de Steltkluut | 1990 | | pagina 20