De wil om deze verbeteringen uit te voeren is in principe bij alle instanties wel aanwezig. Maar wanneer gaat wie nu eens zeggen wat waar concreet moet gebeuren? Zullen wij dan maar? Of A. Paauwe Mogelijk heeft ook de reservaat vorming buitendijks een positieve invloed gehad, Alle schorren met uitzondering van het schor bij het Hellegat zijn veiliggesteld. De situatie bij het Zwin behoeft duidelijk nog verbetering. De toenemende recreatiedruk moet be ter in banen worden geleid. Een voorbeeld van hoe dit mogelijk is ligt vlakbij: Zwarte polder. De gemeentebesturen kunnen mee werken aan behoud en verbetering van het broedbiotoop van wei devogels door voor zover dit nog niet is gebeurd alle kreken, kreekrestanten en laaggelegen weilanden te bestemmen als na tuurgebied en er op toe te zien dat de daarmee samenhangende voorschriften worden nageleefd. Vaak is er geen sanctiebeleid bij overtredingen. Zo zijn de Axelse kreek, de kreek bij Hoek, de Van Lijndenpolderse kreek, Clarapol- derse kreek en het kreekrestant in de Emmapolder langzaam aan het aftakelen. onderscheidt beheers- en reser- vaatsgebieden. Deze laatste kun nen te koop worden aangeboden aan de natuurbeschermingsorganisaties (Zeeuws Landschap, natuurmonumen ten of Staatsbosbeheer). Het is de hoogste tijd dat bijvoorbeeld de Riemenskreken (reservaatsge- bied) te koop worden aangeboden. In het kader van de landinrich ting is het mogelijk om aan na tuurbouw te doen. In Zeeuwsch- Vlaanderen zal natuurbouw gericht moeten zijn op pionier- en weide vogels. Dit kan door de restaura tie van kreekoevers en het cre- eren van vochtig grasland. Een directe mogelijkheid ligt bij de pas afgegraven zanddepot aan de Braakman. Ook de Axelse kreek verdient aandacht in het kader van de verkaveling Axelse Sas sing. De oeverlanden aan de zuid zijde kunnen misschien weer wor den omgezet in grasland. Verdere verbeteringen zijn noodzakelijk voor de Polsvliet, Selenapolder en Canisvliet. De potenties van deze gebieden worden nog niet optimaal benut. Hoewel niet in alle gevallen de te nemen maatre gelen eenvoudig of goedkoop zijn, is de mogelijkheid wel aanwezig. Een andere mogelijkheid om gebie den veilig te stellen is het af sluiten van beheersovereenkomsten door de Dienst Beheer Landbouw gronden met gebruikers in het ka der van de Relatienota. Deze nota Gronde leenden en steltlopers in Zeeuws- Vlaanderen; broedvogelinventarisatie 1989 door; H, Castelijns en R.Renmerts; uitgave: De Steltkluut en 'tDuumpje, 22

de Steltkluut | 1990 | | pagina 22