laat de vogels niet stikken kans moet krijgen. En dat is een goede instelling. Vij van onze kant blijven ons best doen om iedereen ter wille te zijn of op het goede spoor te zetten. V. L. de Koek, Spaarnestraat 13 4535 GS Terneuzen. De tocht van dc; Petieterkes Fetieterkes dat zijn gewone men sen zoals u en ik, alleen niet groter dan een handpalm; se zijn baardloos en dragen altijd een muts. Direct zonlicht en gezien worden door een mensenoog is voor dit hardwerkende en zeer behulp zame volkje dodelijk. Onder de grond van een oud huisje aan De Griete leven ze lang en gelukkig totdat Grote-menselijke heb zucht verstoort het equilibre en de Petieterkes worden tot een ex odus gedwongen. De displaced per sons van Zaamslag-Noord. Via 't Hellegat, de Oude Stoof, Poonha ven, Kampen, Hengstdijk, de Jèr- den 'euvel en vele andere bekende plaatsen bereiken zij uiteinde lijk Kloosterzande en vinden eni ge jaren rust in het onder aardse gangenstelsel dat hier zo als bekend bij kinderen en oude mensen, is aangelegd door de Or anjes. Van hieruit verliezen wij hun spoor bijster. In 't Vredes- laantje vindt een eerzaam wande laar (herkent u hem?) in onze dagen een teken van hun wederva ren tijdens hun levensgevaarlijke omzwervingen. Een tot hoop en weemoed stemmend beeldverhaal dat de pen van Geor ge Sponselee is gevloeid en waar bij Kris de Roover uit Vogelwaar de onvergelijkbaar smakelijke te keningen maakte. Maar waarom hiervan melding maken in deze Steltkluut? Omdat zeker ieder lid dit stripverhaal tot de verplichte literatuur moet reken en. Op hun tocht doorheen ons duidelijk herkenbare natuur en landschappelijk erfgoed ontmoeten de zeer kwetsbare maar o zo 1 nut tige' Petieterkes onze streekei gen fauna, waaronder mensen die al dan niet bewust of bedoeld de levenskracht van onze natuur be lagen. George zal het wel te ver gezocht vinden, maar voor mij zijn de Petieterkes: 'kiemerkes'. Van kiemkracht. Een hartverwarmende story over de kracht van de natuur en het on vermogen van ons mensen om van die kracht te genieten. Een boei end sprookje van 80 blazijden met een knipoog, want zowel schrijver als tekenaar verliezen nergens een blijkbaar zeer gezond gevoel voor betrekkelijkheid. De tocht van de Fetieterkes door George Sponselee en Kris de Roo ver. Van Geyt productions, 1989. verkrijgbaar in de boekhandel. (jl) 25

de Steltkluut | 1990 | | pagina 25