N J i_i we, van Iv 1 aron FLOROÏ staat voor Floristisch On derzoek Nederland. Het is net als SOVON - het samenwerkingsverband van vogelaars - een stichting die in het leven is geroepen om met geld van het rijk te komen tot gegevensverwerking in geautomati seerde bestanden. De gegevens van het FLORON zullen worden opgesla gen bij het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De landelij ke coördinator is Eddy Weeda, bij de velen bekend als samensteller van de Oecologische Flora. Daar naast zijn er in het land 21 re gionale coördinatoren, waarbij de ondergetekende voor de provincie Zeeland verantwoordelijk is. De reden om voor deze organisa tievorm te kiezen is tweeledig. Op de eerste plaats was het deels een gevolg van de eisen en voor waarden van de subsidieverstrek kers. Daarnaast ligt er het feit dat het project "Atlas van de Ne derlandse Flora" is afgelopen. De ervaring hiermee opgedaan leert dat een project met een looptijd van enkele tientallen jaren te weinig inzicht geeft in de vele wijzigingen die kunnen optreden in een periode van enkele jaren. De gegevens zijn na afloop van zo een lange periode verouderd. Daarnaast zijn de atlasblokken van 5x5 km" te groot voor het trekken van gedetailleerde con clusies over de verspreiding van soorten en duurt het veel te lang voordat mensen die gegevens heb ben verstrekt de resultaten op papier zien. FLORON heeft daarom besloten om streeplijsten voor taan op te stellen per kilome- terbloken per jaar zoveel moge lijk mensen bij het project te betrekken. Dit laatste kan alleen maar slagen als de papieren romp slomp tot een minimum beperkt wordt, en rekening wordt gehouden met determinatieproblemen. Helemaal nieuw van opzet is het project "Attraktieve Aandachts soorten" AA-soortenHiervoor is een lijst met 105 soorten op gesteld, waarvan de bedoeling is dat deze landelijk gevolgd gaan worden. Sommige soorten van deze lijst komen dan ook niet in onze provincie voor. Het gaat in alle gevallen om gemakkelijk herkenba re, nauwelijks met andere soorten te verwarren planten zoals Water- navel, Zeealsem en Margriet. De ingevulde streeplij sten worden op het eind van het jaar door mij en Vim van Wijngaarden (P.P.D. gecontroleerd op fouten en on waarschijnlijkheden, waarna ik ze doorstuur naar de landelijke co ordinator. De gegevens zullen te vens worden opgeslagen bij de Provinciale Planologische Dienst (P.P.D.Zeeland. De figuur stelt de (verkleinde) weergave van de AA-streeplijst voor. In werkelijkheid gaat het om een dubbelgevouwen A3-formaat. 1989 was een proefseizoen waarin ervaringen werden opgedaan voor de komede jaren.In een speciale bijeenkomst zal e.e.a, worden ge-

de Steltkluut | 1990 | | pagina 29