Amfibieën xi v<3cit nkputten Oost Zeeuws-Vlaanderen in In het voorjaar 1989 is gedurende drie maanden (april-mei-junieen verspreidingsonderzoek uitgevoerd naar het voorkomen van amfibieën in veedrinkputten in Oost Zeeuws- Vlaanderen. Het onderzoek richtte zich op drinkputten omdat deze waardevolle voortplantingswateren vormen. Kikkers, padden en sala manders zijn er voor de voort planting bijna geheel op aangewe zen omdat het water in dergelijke afgesloten putten een zoet karak ter heeft, Dit in tegenstelling tot het brakke polder- en opper vlaktewater. mene soort en kwam verspreid in het gebied voor. De Bruine kikker is ook vrij algemeen te noemen. Dit in tegenstelling tot de Gewo ne pad die in veel mindere mate voorkwam dan verwacht. De meeste putten waarin de Gewone pad zich voortplantte waren te vinden ten noord-oosten van Axel. De Rug- streeppad is waargenomen in vier recent gegraven putten ten zuiden Rugstreeppad Bruine kikker Globale ligging van het onderzoeksgebied. Raast de inventarisatie van amfi bieën werden ook de drinkputten beschreven aan de hand van het chloride(zout)-gehalte, de bedek kingsgraad van de watervegetatie en het doorzicht van het water. Hiermee kon worden nagegaan in hoeverre deze factoren bepalend zijn voor de put als voortplan- tingsplaats voor amfibieën. Uit de resultaten van het onder zoek kon worden afgeleid dat 47 (64%) van de in totaal 73 onder zochte putten bevolkt werden door amfibieën. In 26 putten, 36% zijn geen amfibieën aangetroffen. In totaal zijn zes verschillende soorten waargenomen. De Kleine watersalamander is de meest alge Kleine watersalamander van St-Jansteen. De zeldzame Kamsalamander is toch nog aange troffen in een drietal putten die overigens in erbarmelijke toe stand verkeerden. Larven van deze soort zijn niet gevangen dus blijft de vraag of de Kamsalaman der zich in de putten voortplant, salamander waarvan betwijfeld werd of deze in Zeeuws-Vlaanderen voorkwam, is geconstateerd in één put gelegen aan de Belgische grens. Aangezien de Alpenwatersa lamander in Vlaanderen (België) vrij algemeen voorkomt is het niet verwonderlijk dat deze put grenzend aan dit verspreidings gebied, bevolkt werd door deze soort. desbetreffende De Alpenwater- 7

de Steltkluut | 1990 | | pagina 7