Voor wat betreft het chloridege halte van het water in de putten kan gezegd worden dat het over grote deel (85%) van het totaal aantal onderzochte putten een zoet karakter heeft. In 73% daar van kwamen amfibieën voor (recent gegraven en opgeschoonde putten zijn buiten beschouwing gelaten). Slechts 11 putten (15%) hadden een zwak brak karakter. Dit kwam doordat ze min of meer in verbin ding stonden met een sloot of een kreek. Ook de putten gelegen na bij de Axelse kreek waren rela tief zout. Van deze zwak brakke putten bleek slechts 45% bevolkt te zijn door amfibieën. Deze ge ringe bezetting hoeft niet alleen afhankelijk te zijn van het te hoge chloride-gehalte van het wa ter. In veel gevallen was het mi lieu van de put van dien aard (ontbreken van vegetatie, ondoor zichtig water) dat de kans klein was in dergelijke wateren über haupt amfibieën aan te treffen. Conclusies omtrent het voorkomen van amfibieën in relatie tot het chloride-gehalte konden op basis hiervan niet getrokken worden. Vel kunnen enkele uitspraken wor den gedaan omtrent de relatie tussen de bedekkingsgraad van de watervegetatie en de functie van de put als voortplantingsplaats voor amfibieën. Er zijn namelijk grote verschillen geconstateerd voor wat betreft de aanwezige wa tervegetatie in de onderzochte putten. Dit liep van totaal afwe zig tot geheel dichtgegroeid. Nu werden niet alle drinkputten als voortplantingswater gebruikt. Zo viel er een duidelijke voorkeur te bespeuren voor putten met een redelijke tot goed ontwikkelde watervegetatie. Het doorzicht van het water leek een ondergeschikte rol te spelen. Deze putten bleken over het algemeen wel bevolkt te zijn door één of twee soorten am fibieën. In enkele gevallen kwa men drie soorten naast elkaar voor (Bruine kikker, Gewone pad en Kleine watersalamander)Der gelijke wateren vormen ideale voortplantingsbiotopen aangezien amfibieën en hun larven van de vegetatie gebruik kunnen maken als jachtterrein, paarplaats, ei- afzetting, schuil- en rustplaats

de Steltkluut | 1990 | | pagina 8