Oh. Figuur Verdeling van het aantal putten waarin amfibieën zijn aangetroffen in relatie tot de bedekkingsgraad van de watervegetatie en het doorzicht van het water.De putnummers staan vermeld in de kolommen. (WH: put waarin amfibieën zijn aangetroffen) <25% 25% >75% 75% Bedekkingsgraad watervegetatie in putten met ondoorzichtig water <25% 25% >75% 75% Bedekkingsgraad watervegetatie in putten met troebel water <25% 25% >75% 75% Bedekkingsgraad watervegetatie in putten met helder water etc. Ook is de watervegetatie voor een groot deel verantwoorde lijk voor de zuurstofconcentratie in het water vanwege hun fotosyn these waarbij o.a. zuurstof aan het milieu wordt afgegeven. Lar ven van kikkers, padden en sala manders zijn geheel afhankelijk van deze zuurstofconcentratie om dat zij via kieuwen en huid zuur stof uit het water moeten opne men. Al deze gunstige factoren vallen weg als watervegetatie in de put niet of slecht ontwikkeld Verdeling van het aantal putten ln relatie tot het chloride-gehalte van het water. -CO- _c£L if I 1A-I I ;s*y5!S!s!S! S8SJ5!SS!5 H 44 -* tij (-«/II is. Het milieu van de put als voortplantingsplaats voor amfi bieën is dan minder geschikt. Uit dit onderzoek is dan ook ge bleken dat putten zander af met een geringe vegetatie beduidend minder als voortplantingswater in gebruik waren. In een groot deel van het totaal aantal onderzochte putten ontbrak een goede waterve getatie. Zulke putten zijn dus als voortplantingsplaats van min dere kwaliteit. Naast het ontbre ken van het juiste landbiotoop (kleinschalig landschap) en het relatief kleine aantal putten is dus de slechte kwaliteit van veel drinkputten mede de oorzaak dat de soorten-rijkdom en de versprei ding van amfibieën in het onder zoeksgebied niet erg groot is te noemen. Het uitvoeren van achter stallig onderhoud, het opschonen van in slechte staat verkerende putten zal er voor kunnen zorgen dat er zich in de putten een goe de watervegetatie kan ontwikkelen waardoor weer ideale voortplan- 9

de Steltkluut | 1990 | | pagina 9