Een kolonie van deze luizen op een essenstam stond vaak garant voor de aanwezigheid van de 4 vlek. 4. Coccinella septempunctata Zevenstippelig Lieveheers beestje (7 stip Deze bekende soort is in heel Zeeuws-Vlaanderen zeer alge meen. Vooral langs de kustlijn (zeedijk) kwamen soms vrij plotseling grote aantallen 7 stippen voor. Z ev-znit/'p 5. Coccinella undecimpunctata Elfstippelig lieveheersbeestje (11 stip). Evenals de 7 stip was deze soort langs de kust soms talrijk. Opvallend was dan, dat deze twee soorten meestal gezamelijk voorkwamen. In deze gemeenschappelijke groepen was de 7 stip gemiddeld zo'n 5 keer talrijker dan de 11 stip. Elders kwam de 11 stip matig algemeen voor. 6. Thea vigintiduopunctata Citroenlieveheersbeestj e. Vooral in tuinen en parken een algemene soort. In tegenstel ling tot de andere waargenomen soorten, leeft het citroentje van bladschimmels. Deze soort is dan ook vooral waargenomen op planten, waar bladschimmels (vooral meeldauw-soorten) groeiden. 7.Propylaea quatuordecimpunctata (14 stip). Algemene soort in heel Zeeuws- Vlaanderen. 8. Chilocorus renipustulatus Niervleklieveheersbeestj e Plaatselijk matig algemeen. Van de volgende soorten is steeds maar één waarneming bekend: 9. Aphidecta obliterata. -1 ex. wilgenbos Dekkerspolder Axel, Juli '89. 10. Coccinella hieroglyphica. -2 ex.wilgenbos Dekkerspolder Axel, Juli '89. 11. Anatis ocellata Oogvleklieveheersbeestje. -1 ex., Terneuzen, Zomer '89. Deze waarneming is afkomstig van Marcel Cappelo, die het diertje in zijn nachtvlin- derval aantrof. 12. Calvia quatuordecimguttata (14 vlek). -1 ex. wilgenbos Dekkerspolder Axel, Juli '89. In totaal zijn er nu 12 soorten waargenomen/gedetermineerd. Dat is slechts 20% van het aantal in Nederland levende soorten, vandaar, dat we besloten hebben de inventarisatie voort te zetten. Uiteraard kunnen hieraan ook geïnteresseerde leden deelne men. Dit kan o.a. door, als u denkt een bijzonder exemplaar te hebben waargenomen, deze tijdelijk in een potje te doen en vervolgens telefonisch con tact met ons op te nemen. 49

de Steltkluut | 1990 | | pagina 17