Indien nodig zullen wij vervol gens het exemplaar deter- mi neren. Uiteraard houden wij ons steeds aanbevolen voor waarnemingen. Vergeet u vooral niet vind plaats, datum en eventueel weersgesteldheid te vermelden. In het inventarisatie-verslag van komend jaar zal ingegaan worden op een aantal andere interessante gedragskenmerken van deze kevertjes. Litteratuur: Gunst, J.M. de. "De Nederlandse Lieveheers beest j es. Wetenschappelijke mededelingen van de K.N.N.V. 1978. Henk Verlinde Johan Calle: Beethovenstraat 13, 4536 AG Terneuzen, 01150-30693 STORMSCHADE /VA Ï\T BOMEN Inventarisatie van schade aan bomen buiten bosverband veroorzaakt door de storm op 25 januari 1990. INLEIDING. Op donderdag 25 januari 1990 raasde er over Nederland een zeer zware storm. De wind uit het zuid-westen bereikte wind kracht 12 en windsnelheden werden gemeten tot meer dan 150 kilometer per uur. De schade aan bomen en gebouwen was ongekend en uitzonderlijk. Direkt na de storm werd gestart met een onderzoekj e naar schade aan bomen in Zeeuws-Vlaanderen. Alleen bomen buiten bosverband werden in het onderzoek betrokken. Speciale aandacht was er voor de waardevolle oude bomen. SAMENVATTING RESULTATEN. De meeste schade aan bomen werd gekonstateerd in het oosten vooral rond Hulst. De minste schade trad op in het westen, omgeving Breskens - Hoofdplaat. De kategorie bomen die het zwaarst getroffen werd was het hoogstamfruit. In het gebied oostelijk van Hoek, noordelijk van de lijn Axel - Hulst en westelijk van Lamswaarde zijn ongeveer 15% van de hoogstam- fruitbomen omgewaaid. Bij nog eens 13% van de bomen was de stam gebroken en nog eens 10% had zware takschade. In de rest van Zeeuws-Vlaanderen schommel den deze getallen rond de 10, 6, resp. 10% Goed onderhouden hoogstamfruitbomen werden aan zienlijk minder getroffen. Een 'goede' tweede op de lijst van zwaarst getroffen bomen zijn de zogenaamde Eurameri- kaanse Populieren (vroeger: Canada's). Bij de meeste dijk-

de Steltkluut | 1990 | | pagina 18