en wegbeplantingen over een grote afstand varieerde de uitval tussen de 2 a 5% van de bomen. Bij de kortere stukken (minder dan 100 meter) was dit percentage soms veel hoger, zelfs tot boven de 50% De Euramerikaanse Populier bestaat uit een aantal soorten (klonen). De Marilandica leed van deze klonen duidelijk de minste schade. Voorts was er veel schade bij de PaardekastanjeBerk, Zwarte Populier (Italiaanse Populier en Vereecken), Schietwilg, Treurwilg en Iep (Gladde Iep en Hollandse Iep), Minder schade was er bijEsdoorn, Els, Beuk, Es, Valnoot, Plataan, Grauwe Abeel, Eik en Acacia. Onder de meeste Beuken werden amper dunne takjes gevonden. Daar waar Populieren met bosjes tegelijk knapten, gaven de meeste Essen geen krimp. De Linden leden vrijwel niet onder het stormgeweld. VAARDEVOLLE BOMER. Helaas hebben veel waardevolle oude bomen de storm niet overleefd. Voorbeelden hiervan: De Zwarte Populier op de Kijkuit; hiermee verdwijnt een stukje geschiedenis uit de streek. Veel Paardekastanjes uit het oude processielaantje in Zuiddorpe. Een oude Beuk op de Elder- schans. De Zilverlinde aan de Loven- polderseweg bij Hoek. Veldiepen: Paardendijk Griete 2 ex; wandelbos Hof te Zandeplein Kloosterzande 3 ex. Hollandse Iepen: Kanaaleiland Sas van Gent; Hulsterseweg Kanaalweg Axel - Hulst. PARASITAIRE ZVAMMEÏ ES SSOEIVOBDEH. Een aantal keer werd een duidelijke relatie gevonden tussen het voorkomen van parasitaire zwammen, de aanwezigheid van houtrot en het afbreken van de stammen. In de Cloosterstraat te Kloosterzande groeide op één van de vele Paardekastanjes sinds een aan tal jaren een Dikrandtonder- zwam. Alleen deze Paardekas tanj e knapte juist daar af. Langs de Isabellaweg, vlak voor Pyramide groeide op één van de monumentale Grauwe Abelen een Zwavelzwam. Precies bij deze boom brak de stam. Bij 2 van de in totaal 5 monumentale Iepen waarvan de stam op hogere hoog te brak, werden vruchtlichamen van de Zadelzwam aangetroffen. Bij 1 van de in totaal 6 monumentale Iepen waarvan de stam vlak boven de grond brak werd een Dikrandtonderzwam ont dekt. Als je er rekening mee houdt dat veel van deze parasitaire zwammen slechts periodiek vruchtlichamen vormen dan kunnen we hier toch spreken van een duidelijke correlatie. De boomstammen braken steeds dicht bij de vruchtlichamen en steeds was er sprake van houtrot (een uitzondering hierop vormt de Populier, die ook veelvuldig stambreuk gaf zonder dat er sprake was van houtrot) Hog even terug naar de Paardekastanjes in Klooster zande. Hu daar één van de bomen is omgevallen en schade heeft aangebracht aan een huis, gaan er direkt stemmen op om nu maar vlug alle Paardekastanjes langs deze straat om te zagen. 51

de Steltkluut | 1990 | | pagina 19