Echter, op de andere bomen zijn tot nu toe nog nooit parasi taire zwammen gevonden en als er anderszins geen tekenen van flinke houtrot zijn, is er geen enkele aanleiding om de hele rij met Paardekastanj es om te zagen. Alle parasitaire zwammen die we bij gebroken stammen vonden en die wat hoger aan de stam groeiden, hadden hun vrucht lichamen op of nabij grote, oude en niet overgroeide snoei- wonden. De breuklijn van de meestal oudere boomstammen liep steeds dichtbijof zelfs door dit soort snoeiwonden, zoals bij de gesneuvelde monumentale Iepen bijvoorbeeld. De bomen waarvan de stam niet dicht bij de grond brak vertoonden opvallende overeenkomsten met elkaar. Steeds brak de stam op 5 a 6 meter hoogte en steeds liep de breuklijn vlak langs of door de onderste zeer grote en niet overgroeide snoeiwonden. Deze bomen zijn op oudere leeftijd kennelijk nog een keer van hun onderste zware zij takken ontdaan. De gevolgen van deze ingreep zijn deze bomen nu fataal geworden. De stelling, dat dergelijke grote snoei wonden tegen de stam de stabiliteit van de bomen nadelig beïnvloedt wordt hier door bevestigd. IIDIBEKTE SCHADE AAI BOKEI. Is de direkte schade door de storm aan bomen al enorm, de indirekte schade is wellicht nog veel groter. In de eerste plaats doordat de vele tak- en stamwonden de stabiliteit van de bomen nadelig gaan beïn vloeden. In de tweede plaats zullen veel mensen een rij bomen waar enkele bomen uitge waaid zijn niet meer mooi vinden, zodat ze zullen over wegen om dan maar de hele rij op te ruimen. Dergelijke vellingen hebben nu al plaats gevonden, b.v. langs de Tractaatweg bij Terneuzen stond een prachtige rij oude Serotina-Populieren; een soort die uit het landschap aan het verdwijnen is. Met de storm zijn er 2 exemplaren uitge waaid; ondertussen is de hele rij al opgeruimd. Hetzelfde gebeurde op de Vallen bij Hulst. Nadat er een monumentale Iep was omgewaaid werden vervolgens 5 andere Iepen ook gerooid. OOK POSITIEVE EFFEKTEI. Door de schade die werd aangericht door vallende boomstammen en takken, kwamen bomen steeds op een negatieve manier in de publiciteit. Hoe vervelend het ook is voor de door vallende bomen getrof fenen, de schade door vallende bomen is vergeleken met de schade veroorzaakt door de wind zélf relatief klein. Dat bomen juist bij deze storm als windkering ook een heel positieve funktie hebben gehad, hebben we helaas maar heel weinig gehoord. Het is moeilijk precies aan te geven, maar het leidt geen twijfel dat bomen door hun windkerend effekt, op zeer veel plaatsen verdere schade juist hebben voorkomen Zou er bijvoorbeeld rond boerderijen geen erfbeplanting aanwezig zijn, dan zou de totale materiële schade aan huizen en boereschuren nog vele malen groter geweest zijn. De 52

de Steltkluut | 1990 | | pagina 20