De 50-meter regel in de kapverordeninq. Twee jaar geleden heeft Terneuzen een eigen gemeentelijke kapverordeni ng ingevoerd. Voorheen gold in Terneuzen de "Beplantingsverordening Zeeland"; deze is steeds daar geldig waar nog geen gemeentelijke kapveror deni ng van toepassing is. In deze Beplant.i ngs- verordening is een regel opgenomen die bepaalt dat bomen op erven in het buitengebied (buiten de bebouwde kom) binnen een afstand van 50 meter van een van de hoofdgebouwen niet beschermd zijn. Daarmee is een groot aantal waardevolle bomen in het buitengebied - vaak staan deze op erven - onbeschermd. De Boswet laat echter aan provinciale en gemeentelijke overheid de bevoegdheid deze bomen wel te beschermen d.m.v. de kapverordeningMet andere woorden: het is dan mogelijk de milieuwaarde van de boom af te wegen tegen andere belangen. De Vereniging Nederlandse Gemeenten heeft in de nieuwe Model Kapverordening deze 50-meter regel dan ook niet opgenomen. De meeste gemeenten in Zeeuws-V laanderen hebben een dergelijke 50-meter-rege1-op-erven gelukkig niet in de verordening opgenomen. De gemeente Terneuzen heeft dat wel gedaan. Veel bomen in het buitengebied zijn toch al onbeschermd zoals wegbep1 antingen en éénrijige beplantingen op/langs landbouwgronden die bestaan uit niet-geknotte wilgen of populieren en fruitbomen. Als de bomen op erven nu ook nog onbeschermd zijn c.q. blijven dan blijft er weinig over. wat wel beschermd is: een enkele dijkbep1 anting en de weinige bosjes die we hebben. De meeste oude waardevolle bomen staan op erven. In het buitengebied van de gemeente Terneuzen zijn er 15 boomgroepen die op de nationale lijst van waardevolle bomen staan, en die daarom toch zeker een vorm van bescherming verdienen. Van deze 15 zijn er nu 12 geheel onbeschermd door deze 50-meter-rege1terwijl er één onbeschermd is als wegbep1 antingEr blijven er dus slechts 2 over die een zekere mate van bescherming genieten. Voorwaar geen schoonheidsprijsen dat voor een gemeente die zo graag een milieuprijs wil winnen. Luciën Calle Zuidlandstraat 73, 4532 CJ Terneuzen. 90

de Steltkluut | 1990 | | pagina 10