Zure regen xn Oost üeöixwscJx VIaanderen J. Hamelink heéit beroepshalve te maken met de vruchten der aarde; hij verdiepte zich in het verschijn sel 'zure regenen doe t vers lag- van enig eigen onderzoek. Zure regen is er de oorzaak van dat bomen sterven en meren zonder leven (.vissen, planten, micro organismen) zijn. Ais het zo door gaat moeten we over 30 a 40 jaar zoeken naar een bos of een meer met vissen. Wat betekent 'zure regen'; wat zijn de oorzaken ervan; komt die ook bij ons voor? Hoe komt het dat de regen 'zuur' is? De oorzaak moet gezocht worden - volgens tal van geleerden - in net verbranden van vooral steenkool, maar ook olie en gas. Bij die ver branding komen namelijk een aantal stoffen vrij zoals C02, zwaveldi- oxyde en stikstofoxyde. Deze laatste twee vormen in de wolken en onder invloed van het zonlicht een chemische reactie waardoor zwavelzuur en salpeterzuur ont staat. Dit maakt de regen 'zuur'. Er zijn overigens mensen die dit verhaal bestrijden, zij zeggen dat het niet te bewijzen is. Toch kan men stellen dat het probleem vroe ger niet bestond en dat het pas is ontstaan nadat de mensen grote hoeveelheden fossiele brandstoffen zijn gaan verbruiken. Waarom sterven bomen als er over een lange tijd (jaren) sprake is van zure regen? Het zuur uit de regen lost een aantal voedingstoffen op in de grond (neutraliseren) zoais Kalk, magnesium, kalium en natrium. Hier door gaat de plant honger (tekort) lijden. Ook kan vergiftiging ont staan doordat voedingstoffen waar aan minder behoefte is, in verhou ding toenemen (teveel). Door dit alles krijgt men zwakke planten die weer makkelijk vatbaar zijn voor ziekten. Hetzelfde verhaal geldt voor de planten en het plankton in het water, welke voedsel zijn voor de vissen. Ook deze gaan, evenals de planten uitsterven. Valt er bij ons ook zure regen? Enkele jaren terug hebben wij dit gemeten, Alvorens hierover cijfers te geven, eerst een korte toelichting Het zuur in water wordt gemeten met een Ph-meter. Ph geeft de zuurgraad van het water aan. Dit loopt van Ph 1 tot Ph 12. Ph 7 is 'neutraal', niet zuur en niet ba sisch ('zoet'). Het water uit de kraan is Ph 7Ph 4 bij voorbeeld ir zuur en Ph S is 'zoet'. Krijgt een plant water van Ph 4 dan stopt de groei. De meeste planten groeien het beste tussen Ph 5 en 7. 3ÊT£R LÜZZ pijpt-b) L06spijyz.)J t M

de Steltkluut | 1990 | | pagina 16