IJsvogels Ons actieve jeugdlid Alex Wielana deed een oproep om gegevens be treffende de IJ'svogel in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen te verzamelen. Aan de hand van de verkregen in formatie maakte hij dit artikel. Welk jeugdlid volgt dit voorbeeld?' In het najaar van 1989 werden in verhouding tot andere jaren veel Ijsvogels waargenomen. Naar schat ting hebben zo'n 75 exemplaren een korte of langere periode in onze streek doorgebracht. Hiervan werden ongeveer 50 vogels gezien. Op som mige plaatsen, zoals Groot Eiland, Grote Gat en Vlaamse Kreek zijn geen Ijsvogels waargenomen, hoewel zij er hoogst waarschijniijk wel heb ben gezeten. Het hoge aantal wordt verklaard door een aantal op elKaar volgende zachte winters. V Jammer genoeg zijn deze mooie vo gels sterk afhankelijk van het weer. Tijdens een lange vorstperiode ster ven zij massaal en zijn er het vol gende jaar minder. Dit kun je goed zien in de grafiek van H. Castelijns en C. Riemslag (grafiek 1). Maar- naast veel kou zijn Ijsvogels even min bestand tegen watervervuiling. Broeden Ijsvogels broeden in een steile wand of in de kluit van een omge vallen boom. Daarnaast hebben zij graag een redelijk helder en licht stromend water in hun broedgebied. In Nederland broedt de Ijsvogel voornamelijk in het Oosten en Zui den van het land. De aantallen schommelen tussen de 300 broed- paren in goede jaren en 30 broed- paren na een aantal koude winters. In onze streek zijn uit de jaren zeventig en het begin van de jaren tachtig een klein aantal broedparen bekend. Deze kwamen voornamelijk uit de omgeving Hulst-Koewacht en 1 broedgeval in een kluit van een omgevallen boom bij de Pyramide. Voorkomen De meeste Ijsvogels worden bij ons gezien in het najaar en in de win ter (zie grafiek 2). De eerste Ijs vogels werden al gezien in juli. Dit zijn waarschijnlijk jongen uit het eerste broedsel van vogels die net over de grens en in Brabant broe den. Daarna stijgt het aantal waar nemingen door het binnen druppelen van Ijsvogels uit Scandinavië en Duitsland enz., die hier proberen te overwinteren. De meeste Ijsvogels worden waarge nomen langs kreekjes, kanaaltjes, brede sloten en bij duikers. Daar bleven ze dan een tijdje hangen,

de Steltkluut | 1990 | | pagina 20