Eind juni werd er door een aantal mensen uit de Steltkluut aktie gevoerd voor het behoud van enkele waardevolle Domen in de Willem de Zwijger laan in Terneuzen. In het weekend van 23-24 juni werd een groot spandoek opgehangen met daarop de tekst': "BOMEN HOUDEN NIET VAN ROOIJEN'Dit spandoek werd maandag ochtend door de gemeente direkt weer verwijderd. De regionale pers besteedde wat aandacht aan deze aktie. Voor wie dit laatste ontgaan is geven we hier nog even een ingekorte versie van het persbericht. A-fgelopen maanden werd een begin gemaakt met het bouwrijp maken van de voormalige begraafplaats aan de Willem de Zwijgerlaan. Hierbij zijn een aantal waardevolle bomen geveld. De Steltkluut protesteert hiertegen om de volgende redenen: De bevolking van Zeeuws-Vlaanderen en Terneuzen is dalende. Vanwaar de noodzaak om steeds maar verder te blijven doorbouwen? De begraafplaats is dermate klein dat dit slechts weinig ruimte oplevert voor huizenbouw. Geldelijke overwegingen hebben absolute priori teit bij de ontwikkeling van bouwplannen; bomen vormen nog niet eens een sluitpost; hoogstens zijn het lastige obstakels. Terneuzen is arm aan oudere en grotere waardevolle bomen. Parkjes waar een variatie aan verschillende soorten oudere bomen aanwezig is, ontbreken vrijwel geheel in Terneuzen. Na de vel ling van net Pastersbos en de boomgroep op het Java was de begraafp1aats nagenoeg het enige parkachtige stukje met een variatie aan oudere bomen. Het oudere en grotere bomenbestand in Terneuzen is nogal eenzijdig en bestaat voornamelijk uit wilgen, populieren, iepen en platanen. Voor wat de wilgen, populieren en iepen betreft voorzien we de Romende jaren een kaalslag. Bij de iepen is de oorzaak gelegen in de iepeziekte. Veel wilgen en populieren zullen al snel als kaprijp of gevaar opleverend voor de omgeving worden aangemerkt. Bovendien neemt de watermerkziekte in Terneuzen onrustbarende vormen aan onder de wilgen. 87

de Steltkluut | 1990 | | pagina 7