1 16 INLEIDING Het zomerseizoen van het jaar 1989 was een zeer goed Kwarteljaar. Qua omvang zal 1989 als invasiejaar van de Kwartel niet veel onder doen voor de Kwartel jaren 1947 en 1964. Een oplettende vogelaar, die ook in de nachtelijke uren zijn huis regelmatig heeft verlaten voor een veldtocht, zal dit spectaculaire gebeuren ook vast zijn ontgaan. De schatting voor het aantal territoriumhoudende mannetjes in Nederland voor 1989 bedraagt 8000 - 12000 ex. (Bijlsma van Dijk. 1990). INVASIEOMVANG EN -AFKOMST Niet alleen in Nederland werden hoge aantallen Kwartels waargenomen. De invasie had een grote verspreidingdeze strekte zich uit van Noord-Frankrijk tot in Midden-Zweden (mond. med. J.C. Tombal, H. Castelijns). Over de herkomst van de Kwartel in gewone jaren bestaat geen volledige duidelijkheid. Ringvondsten in Nederland zijn allen afkomstig uit Spanje en Marokko, terwijl Belgische ringvondsten afkomstig zijn uit Italië en Tunesie (Glutz von Blotzheim, 1973). Men neemt aan dat de westeuropese populatie overwintert in de zuidelijke steppenzone van de Sahara tussen Senegal en Sudan, in Noord-Afrika Marokko en Tunesie en in Zuid-Europa: Spanje en Frankrijk (Cramp Simmons 1983/ Glutz von Blotzheim, 1973). De belangrijkste passages over de Middellandse Zee voor de westeuropese broedvogels vinden plaats via Marokko-Spanje en Tunesie-Sici1ie-11a 1ie (Glutz von Blotzheim 1973). Zeer spectaculaire aantallen in West-Europa zijn waarschijnlijk afkomstig uit het overwinteringsgebied dat zich uitstrekt over Sudan tot en met Kenia. Deze Kwartels wagen elk voorjaar met miljoenen de oversteek van Egypte via Kreta naar Griekenland. Vervolgens vindt er een verdere verspreiding plaats over voornamelijk het oostelijk deel van Europa en de Sovjet-Unie. Het zijn de klimatologische omstandigheden in het broedgebied: wind, droogte en regen, die in het voorjaar bepalen hoe de verspreiding over Europa verloopt (Cramp Simmons, 1983). Ongunstige weersomstandigheden in Oost-Europa kunnen leiden tot massale trek in westelijke richting. KWARTEL IN BELGIE EN NEDERLAND Het blijkt erg moeilijk te zijn om goede aantalschattingen te maken voor de Kwartel. Een goede schatting voor het invasiejaar 1964 van het aantal territoriumhoudende Kwartels voor Nederland in zijn totaliteit heb ik niet kunnen vinden. De beide belgische vogelatlassen geven ook geen aantallen op voor 1964 (Devillers 1988, VLAVICO 1989). Wel is er dat jaar een voorjaarschatting van een paar honderdduizend paar, qlleen in Vlaanderen (VLAVICO 1989)! Een aantal schatting op basis van roepende mannetjes bedroeg 125.000 territoria voor heel Belgie (Glutz von Blotzheim 1973

de Steltkluut | 1990 | | pagina 12