118 Ook de snel vooruitgaande landbouwintensivering met zijn mechanisatie, het gebruik van herbiciden en kunstmest zijn zeker een belangrijke oorzaak voor de drastische afname van de Kwartel. Insekten, voornamelijk voor de jonge Kwartels, maar ook vele akkerkruiden, waarvan de zaden worden gegeten, worden op chemische en of mechanische wijze uit de akkers verwijderd (Glutz von Blotzheim 1973/ Teixeira 1379 BIOTOOP Het broedbiotoop van de Kwartel in Nederland kent een grote verscheidenheid. Kwartels worden gevonden op hooi- en bouwland, extensief beweide ruige weilanden, graslanden in uiterwaarden, heide en hoogveenontginnings gebieden. Op bouwland worden Kwartels waargenomen in een reeks van gewassen. Populair zijn de gewassen: rogge, gerst, haver, tarwe, koolzaad, luzerne, vlas en graszaad en in mindere mate aardappel en suikerbiet (Oogels van de provincie Groningen 1933/ Teixeira 1979). Van de verzamelde gegevens uit Zeeuwsch Vlaanderen van 1989 en 1990 zijn 36 waarnemingen over de volgende gewassen verdeeld: 50 in akkers met tarwe, gerst en karwij, 25 in aardapppel- en suikerbietpercelen 3 in grasland en 22 in andere biotopen. In figuur 2 wordt een vergelijking gemaakt tussen de biotoopkeuze van de Kwartel in Zeeuwsch Vlaanderen en Groningen. Opvallend is dat graan in beide gebieden het hoogste percentage scoort. Niet verwonderlijk want graan heeft een open vegetatie waar de Kwartel zich makkelijk kan bewegen, daarnaast bestrijkt graan ongeveer 35 tot 40 Z. van het zeeuwschvlaamse landbouw ar eaal en bovendien is er tijdens het groeiseizoen relatief weinig verstoring door landbouwactiviteiten. tarwe, gerst.karwij.koolzoad,luzerne aardappel, suikerbiet wei— en hooiland/grasland andere biotopen Fig. 2 De procentuele verdeling van de kwartel over de biotopen, Groningen (N=70) in vergelijk met Zeeuwsch Vlaanderen (N 36).

de Steltkluut | 1990 | | pagina 14