kikkers, waterspitsmuizen en (onvermijdelijk door grotere soortgenoten. Voedsel Larven eten vliege- en mugge- larven; volwassen exemplaren eten vliegen, muggen en soms ook vlinders. Verspreiding. Sommige soorten stellen hoge eisen aan hun biotoop, o.a. Beekjuffer. Andere soorten zijn minder kieskeurig, o.a. Bloedrode Heidelibel. Sommige soorten heb ben de gewoonte zich over grote afstanden te verplaatsen (trekgedrag). Territorium. De meeste soorten hebben voor zichzelf een terrein afgeschermd dat fungeert als jachtgebied. Dit wordt zoveel mogelijk gevrijwaard van andere mannelijke of vrouw- li jke soortgenoten. Menselijke invloed. Van de 60 in de loop der tijd waargenomen inheemse soorten zijn er een aantal verdwenen of worden bedreigd (47%). Deze teruggang is grotendeels te wijten aan verzuring, eutro fiëring, ontginning van specifieke biotopen (heide, vennen, enz.) en kanalisatie. Anderzijds zijn er soorten die zich hebben weten aan te passen, de zogenaamde cultuurvolgers. Het onderstaande te omschrijven als het produkt van systematisch onderzoek zou veel te ver gaan, veeleer is er sprake van gericht kijken, met een langzamerhand meer systematisch karakter. Sinds 1989 worden bijvoorbeeld regel matig een aantal gebieden geïn ventariseerd welke representatief zijn voor de in Oost Zeeuws- Vlaanderen voorkomende land schapstypen (met uitzondering van de schorren). Tevens is er een (nog) zeer bescheiden netwerk van waarnemers opgezet. Wat betreft beschikbare litteratuur wil ik nog vermelden dat specifieke publikaties over libellen in Zeeland, laat staan Zeeuws-Vlaanderen zeer schaars zijn. Ik heb gebruik gemaakt van 'n tweetal artikelen (1). De aanwezigheid van (pleistocene) dekzandlagen met zoet, matig voedselrijk water, maakt ons gebied tot de parel aan de Zeeuwse libellenkroon. De overige, veelal met jonge zeeklei bedekte gebieden kunnen gezien de aanwe zigheid van veelal enigzins brak en zeer voedselrijk water, als libel-onvriendelijk gekenschetst worden. 124

de Steltkluut | 1990 | | pagina 20