Wat betekent een en ander nu in de praktijk? Hier een aantal veel voorkomende gevallen: -De talloze ongeknotte populierenbeplantingen op wegbermen zijn vogelvrij. -Knotwilgen en knotpopulieren vallen bijna nooit onder de Boswet maar bijna altijd wel onder de bescherming van de kapverordening. -Solitaire bomen vallen nooit onder de Boswet maar doorgaans wel onder de kapverordening. -Eénrijige populierenbeplantingen op dijken zijn vogelvrij -Meerrijige populierenbeplantingen op dijken zijn vaak aan te merken als wegbeplantingen en zijn dan ook vogelvrij. Als ze niet zijn aan te merken als wegbeplanting dan vallen ze onder de Boswet en vaak tegelijk onder de kapverordening. Veel van de populierenbeplantingen in Zeeuws-Vlaanderen zijn nu op kaprijpe leeftijd. Aangezien er in veel gevallen geen sprake is van herplantplicht, zou het de komende jaren wel eens heel wat kaler kunnen worden in het buitengebied. Sommigen betreuren dat (b.v. de aktie- voerders voor het behoud van bomen op dijken in Hontenisse), anderen juichen dat toe (b.v. de liefhebbers van onbeschaduwde zuidhellingen). Tot zover dit stukje. Voor nadere vragen kunt u altijd terecht bij ondergetekende (01176-2112) tijdens kantooruren. Voor de fijnproevers is het boekje Bomen en Wet van (o.a) de Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten een aanrader. Het staat vol met wetenswaardig heden en (soms anekdotische) spitsvondigheden. Joop Kooijman Bellamystraat 70 4536 AK Terneuzen 01150-19375 131

de Steltkluut | 1990 | | pagina 27