staande functionele benadering van het milieu hoogstens een ander jasje krijgt aangemeten. Milieu verwordt zodanig tot een nieuwe vorm van bedrijvigheid werkgelegenheid. Reductie van milieuproblematiek tot iets wat met technische middelen oplosbaar is. Kortom: ecologie ingekapseld in economie Een daadwerkelijke oplossing zal veel moed en zelfbeheersing vergen. Onze manier van denken, van omgaan met de 'Umwelt' in de meest ruime zin des woords moet ter discussie gesteld worden Het milieuprobleem is de confrontatie van de mens met zichzelf; "Bericht van een boom" confronteert ons en kan ons door zijn eenvoud en direktheid aan het denken zet ten. Toegepast bovenvermeld artikel betekent de andere benadering dat een boom niet meer be schouwd wordt als een (dood) ding, iets dat direkt wordt omgezaagd als het even in de weg staat, gebruikt kan worden voor eigen doeleinden. Een boom wordt dan een levend organisme, zoals wijzelf; een stukje groene chemie waar wij van af hankelijk zijn en die afhan kelijk is van ons. Wederzijdse afhankelijkheid en verbonden heid, ontzag voor het wonder. H Met dank aan de Familie Krutwagen die dit artikel samenstelde voor de buurtkrant 'Serlippens' in Terneuzen. De door de mens ontwikkelde wetten aangaande de inrichting van zijn 'huis' verdragen zich in steeds mindere mate met de niet te verklaren wetmatig heden. Nomos logos. C. von Ambsberg heeft het over de "genetische code". Claus von Ambsberg, toespraak III1* lustrum Stichting 'Tool'. Rapporten, verkenningen, inventarisaties zijn door complex en ontoegankelijk taalgebruik nu niet bepaald het middel voor het scheppen van een bredere consensus. U en ik -de basis- moeten overtuigd worden van de noodzaak van een nieuwe gezindheid, met voor beelden die aansluiten op onze direkte ervaringswereld. Anders blijft het milieu een 'ver van mijn bed show' iets van de overheid; een extra belasting. Voor de enkeling die trek heeft in meer, zou ik als 'warming up' het boekje "De natuur wordt steeds armer", uitgegeven door de Stichting Strohalm in Utrecht willen adviseren. Tevens het artikel "Moordneigingen" in het maandblad 'De Gids' van de hand van Roel van Duyn. Over een andere manier van kijken naar o.a. Albert Schweitzer: "Ehrfurcht vor dem Leben" en van Assisi het "Deus Semper Minor"-beginsel Henk Verlinde Huygenstraat 19 Terneuzen 133

de Steltkluut | 1990 | | pagina 29