WAARNEMINGEN VAN GEKLEURMERKTE GRAUWE GANZEN IN SAEFTINGHE Tijdens de voorbije 2 winters, 1988/89 en 1989/90, werd er vrij intensief gezocht naar Grauwe Ganzen met kleurmerken in en rond het Verdronken Land van Saeftinghe. Het gaat hierbij in de eerste plaats om vogels met gekleurde halsbanden met daarop een letter/ cijfercombinatie. Daarnaast werden ook enkele vogels met gekleurde pootringen waargenomen. Hoewel nog niet alle gegevens ter beschikking zijn, lijkt dit toch het geschikte moment om een tussenbalans op te maken en enkele voorlopige conclusies te formuleren. Methode In de periode oktober tot maart werden minstens 2 maal per week alle groepen Grauwe Ganzen die binnen 300 meter van de dijk foerageerden gecontroleerd op de aanwezigheid van gemerkte exemplaren. Indien mogelijk werd de inscriptie op de halsband afgelezen met een telescoop. In de praktijk bleek het meestal mogelijk om tot op 250 meter zonder problemen af te lezen, veel hangt natuurlijk af van de weersomstandigheden. Een vergroting tussen 25x en 35x bleek het best hanteerbaar. Alle halsbanden werden vanaf de dijk afgelezen, de meeste op de rustplaats bij de Gasdam, een deel ook in het oostelijk deel van de SelenapolderGeen enkele keer werd het gebied betreden, wellicht zou dit trouwens ook weinig opleveren. Resultaten In totaal werden tijdens de voorbije 2 winters 59 verrschillende halsbanden afgelezen, met zekerheid minder dan de helft van het potentiële aantal. Enkele tientallen halsbanden konden slechts onvolledig afgelezen worden maar geven aan de hand van de kleur en het cijfer erop wel bijkomende informatie. Na twee jaar hebben we ondertussen al een goed idee over de herkomst van de ganzen in Saeftinghe, daarnaast hebben we al heel wat geleerd over hun gedragingen sommige vogels konden twee winters lang gevolgd worden over hun trekroutes en nog zo veel meer. Herkomst Het was te verwachten dat heel wat van de duizenden Grauwe Ganzen die in Saeftinghe doortrekken of overwinteren van Scandinavische of Oostduitse herkomst zijn. Waarnemingen van een Finse en een Poolse gans waren aangename verrassingen. Onderstaande tabel geeft de herkomst weer van de 59 gemerkte ganzen verdeeld over de twee winters.

de Steltkluut | 1990 | | pagina 30